Venkovní kuchyně: Na co nezapomenout při jejím vytváření

Jen jakmile začnou být venkovní teploty přijatelné, vydáváme se ven. Venkovní kuchyně proto zní jako skvělý nápad. Při jejím vytváření stojí za to ale zvážit hned několik hledisek. Poradíme, na co se zaměřit.

Kde může stát venkovní kuchyň?

Venku většinou grilujeme, ale grilování by nám za chvíli mohlo lézt ušima. Připravovat jídlo venku, ať už na terase, nebo na zahradě, je skvělou možností. Proto potřebujete odpovídající zázemí, abyste si čas na vzduchu co nejvíce zpříjemnili. Rozhodli jste se tedy pro venkovní kuchyň. Pokud máte dostatek prostoru, tak se nabízí řada variant. Může stát u domu, může mít ale vlastní prostor vedle domu, nebo případně být v samostatné zahradní stavbě. Pokud budete mít možnost situovat kuchyň do závětří, ocení to vaši sousedé. Ne vždy by jinak ocenili všechny „vůně“, které budou spojené s vařením, kouř. Může ale vadit i hluk.

Co je potřeba nejdříve zvážit?

Než se pustíte do stavby letní kuchyně, je třeba zvážit hlavně, jak často se v letní kuchyni bude vařit. Co všechno se venku bude vařit, ale také kolik bude potřeba nádobí a kuchyňských pomůcek? Vše totiž bude potřeba uschovat do bytelných skříněk. Pro kolik lidí se bude většinou jídlo připravovat. Kolik budete potřebovat prostoru? Je potřeba vědět i to, jaký sporák budete mít, nebo také to, jestli bude v prostoru krb a bude potřeba komín?

Má význam boční krytí?

Boční krytí je důležité. Poslouží k tomu nejen zídka, ale i rolety, pergoly. Variantou, i když ne úplně levnou, jsou prosklené stěny. Při deštích a podobně můžete prosklené stěny i rolety zavřít.

Jaké má být technické zázemí venkovní kuchyně?

Ať už to bude kdekoliv, zvažte nešvary počasí a myslete na zakrytí kuchyňského prostoru. Chodit domů s každou kapkou deště, opravdu není žádný zážitek. Důležitá je také podlaha, po které se potřebujete při vaření bezpečně pohybovat a by měla jít dobře uklízet. Vše, co budete mít venku, by mělo být vhodné na toto používání. Konkrétně se jedná třeba o elektrické rozvody, zásuvky, osvětlení které nejspíš budete používat. Skvělou věcí je i dřez. Ovšem tady se potřebujete také připravit, protože bude potřeba nejen přívod vody, ale i odpad. Jestli bude potřeba stavební povolení raději konzultujte se stavebním úřadem.

V blízkosti kuchyně se vyplatí mít zastřešené místo, pergolu nebo altánek. Bude to ideální na posezení při jídle. I tady je dobré myslet na to, aby se bylo možné se schovat před výmysly počasí.

Jak může vypadat letní kuchyně?

Při zařizování venkovní kuchyně je dobré myslet, podobně jako v kuchyni doma, také na ergonometrii při vaření. Mělo by se tedy dát pohodlně vařit. Hloubka pracovní desky se doporučuje 60 cm, zatímco šířka prostoru pro osobu, která vaří, by měla být zhruba 50 až 60 cm.

Zahradní kuchyně nebo kuchyně na terase mohou mít řadu podob. Záleží to na prostoru, který máte k dispozici, vkusu, ale také stavu vašeho účtu. Pokud budete mít možnost, pořiďte si bytelnější kuchyni, která vydrží různé rozmary kuchyně. Kromě toho stavba z cihel a dalších přírodních materiálů vyvolává vzpomínky na dovolenou, což je další faktor, proč si pořídit takovouto kuchyň. Kuchyň si můžete postavit sami, ale také si ji nechat zhotovit na míru. Myslete na to, že dřevo pro vestavěné kuchyně by mělo být ošetřeno tlakovou impregnací nebo mít ochranný nátěr (třeba tenkovrstvou lazuru).

Jaký zvolit materiál pro venkovní kuchyně? Důležité je zvážit výběr materiálu pro venkovní kuchyni. Má to význam nejen s ohledem na počasí, ale i třeba na grilování. V případě pracovní desky a obezdívky sáhněte třeba po žule, umělém kameni. Využívají se třeba i modřínové desky. Nehodí se mramor ani laminátové dřevotřísky. Materiály by se poškodily při vysokých teplotách. Vždy myslete na to, že všechno zařízení musí zvládat horko i mráz.

Co by nemělo ve venkovní kuchyni chybět?

Co se týká vybavení, neměla by chybět pracovní deska, sporák, varná deska, nebo gril, případně jejich kombinace. Vhodný je také dřez, který oceníte při přípravě pokrmů. Důležité jsou úložné prostory, kam dáte nádobí, talíře, příbory, skleničky, ale také nezapomeňte na náčiní, které potřebujete při vaření. Budou se hodit prkénka, nože, různé naběračky, obracečky. V některých kuchyních nechybí ani mini vinotéka, lednička.

Co když nemáte místo na velkou kuchyň?

Pokud zápasíte s každým metrem prostoru, vsaďte na minimalismus. Budete potřebovat alespoň gril a stolek, na který dáte nezbytné věci, které potřebujete po ruce. Pokud bude kuchyňka stát někde v rohu, gril měří 75 cm, tak s tím počítejte.

Co dělat, když skončí sezóna?

Po skončení sezóny je nezbytné venkovní kuchyni dobře zazimovat, především, co se týká vody a elektřiny.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *