Materiál i barva – terakota je zase na vzestupu. A právem

Terakota slaví návrat. Přírodní podoby jsou v poslední době velmi populární, tak ani tento odkaz na přírodu nezůstává pozadu.

Terakota může představovat nejen barvu, ale i materiál a obě podoby se těší oblibě.

„Askeze tohoto zdánlivě surového materiálu slavila již dříve své triumfy. Dnes, v době, kdy věnujeme čím dál větší pozornost životnímu prostředí, se tento materiál a barva opět dostávají do popředí.
Proč je tedy terakota opět populární? Díky asociaci s přírodou! Móda, jídlo, doprava – v mnoha oblastech života se obracíme k tomu, co je dobré pro naši planetu. Tato tendence se odráží také do designu interiéru. Terakota již ve svém názvu odkazuje na přírodu (z latiny terra – země; terra cotta – pálená hlína). Přírodní původ, řemeslné výrobní metody a schopnost krásného „stárnutí“ v duchu wabi-sabi – to proto ji milujeme!“ Marta Suchodolská, kreativní ředitelka společnosti Westwing CEE

Terakota jako barva

Terakota jako barva nabízí atmosféru klidu, pohody. Zemská barva může mít jemnější tóny, ale také dodat výrazný akcent. Její předností je, že ji můžete doplnit víceméně se všemi barvami.

Barvu terakoty mohou mít stěny, nábytek, doplňky, ale také třeba dlažba. Díky ní získáte do vašeho domova nádech rustikální atmosféry.

obývací pokoj se sedací soupravou v terakotě
Foto: Westwingnow

Terakota – materiál

Terakota jako materiál je čisté propojení s přírodou. Získává se totiž vypalováním čištěné hlíny. V současné době je také velmi důležité ekologické hledisko. Terakotě prospívá čas a materiál tak vypadá s přibývající dobou stále lépe. Jestliže je mírně poškozen, dodává mu efekt větší zajímavosti. Barevnost terakoty závisí na jílech, které byly použity.

Cihlová dlažba z terakoty. Foto: Interier Stone

Terakotová dlažba patří mezi tradiční materiály. Její předností je odolnost. Můžete ji položit nejen do bytu, ale také ven. Skvěle vypadá na terase, u bazénu, můžete s ní vytvořit chodníčky. Využití najde i jako obklad na fasádu. Může mít dokonce i dekor. Důležité je vědět, že terakotová dlažba je porézní a potřebuje pravidelné ošetření tmelem. V případě terakoty se dá vybírat různý povrch dlažby – přírodní, matný, ale i lesklý. Materiálu prospěje ošetření impregnací.

Pořídit si můžete i terakotové vázy, květináče a různé další prvky dekorací. Z tohoto materiálu se ale také nabízí třeba nádobí.

Teplé tóny terakoty se hodí k nejrůznějším stylům bydlení. Využijete je pro moderní podobu bydlení, ale i napodobení tradičních venkovských sídel, vyhovuje španělskému stylu a řadě dalších.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *