Jak prát ponožky a další textil z ovčí vlny? Na co si dát pozor

Hřejivé ponožky jsou v zimě báječnou záležitostí, jak mít v chladném počasí nohy v teple. A ovčí vlna je dobrý materiál, který vám dopřeje skutečné teplo. Víme, jak pečovat o tento citlivý materiál.

Jak správně pečovat o oblečení z ovčí vlny

Ovčí vlna dobře reguluje teplotu a odvádí vlhkost od pokožky. O ponožky a další oblečení z ovčí vlny je třeba pořádně pečovat, protože se jedná o speciální materiál. Ovčí vlna je výjimečná, protože má samočistící vlastnosti. A to je důvod, proč ji není třeba často prát. Dokonce to není potřeba. Ponožky a další oblečení stačí prát minimálně, dlouho vypadá a působí čistě. Oděv i ponožky stačí nechat vyvětrat.

Jak prát oblečení z ovčí vlny

Na to je velmi jednoduchá odpověď: opatrně. Důležité je vědět, že vlna nemá ráda vodu. Pokud už se rozhodneme ponožky nebo jiné oblečení vyprat, napustíme si vodu o teplotě maximálně 30 °C. Nejlepší je prát ponožky v ruce, ale je možné i šetrné praní na program „ruční praní“ a opět již zmíněnou maximální teplotu 30 °C. Pokud pereme v ruce, nedrbeme vlnu o sebe, ale jen ji jemně promneme. Hrubé zacházení není pro tento materiál vhodné. Pereme v přípravcích určených na vlnu.

I na ždímání je třeba dát pozor. Pokud oblečení z ovčí vlny pereme v pračce, tak je třeba snížit otáčky při ždímání. Při ručním praní jen vodu z textilu jemně vymačkáme. Nepoužíváme aviváž.

Ruční praní je skvělé v létě, protože díky sluníčku materiál hezky schne. Ale pozor na prudké slunce. I tento způsob by mohl materiál poškodit. Dávejte prádlo i přikrývky ven brzy ráno nebo odpoledne. V tuto dobu není slunce tak ostré.

Foto: archiv Inspirace v bydlení

Výjimkou z domácího praní jsou předložky a koberečky z kožešiny. Ovčí kožešinu je nutné dávat do čistírny. U vlny je totiž kůže, která nesmí do vody, protože by ztvrdla.

Jak sušit oblečení z ovčí vlny

Vyprané kousky necháme uschnout volně na vzduchu, nejlépe vodorovně rozložené, třeba na sušáku. Pod větší kusy textilu můžeme dát ručník a nedojde tak k jeho deformaci. Sušení v sušičce je pro vlnu není příliš vhodné, stejně jako sušení na topení. I v tomto případě materiál nesmí přijít do kontaktu s teplotou vyšší než 30 stupňů. Pokud se už rozhodnete vlněný kus do sušičky dát, zvolte studený program.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *