Jaké jsou zvyky Čechů při praní prádla? Děláte to stejně?

Praní prádla patří mezi nejčastější činnosti v domácnosti. A Češi perou velmi často. Jak je to s praním prádla před prvním nošením, ekologií a které jsou nejčastější přípravky?

Výzkum společně realizovaly agentury Nielsen a ResSOLUTION Group. Proběhl metodou online sběru na vzorku pětistovky respondentů z internetové populace Českého národního panelu starších 15 let.

Jak často perou Češi prádlo

Skoro tři čtvrtiny Čechů (72 %) z internetové populace perou prádlo jednou týdně nebo častěji. 9 % dokonce pere denně nebo téměř denně. Ve větší míře se k častému – minimálně týdennímu – praní hlásí ženy (89 %) než muži (56 %).

K častějšímu praní se rovněž více uchylují ti, kteří perou i pro ostatní členy domácnosti: vícekrát za týden tito respondenti perou v 60 % případů, zatímco průměr v (online) populaci je 43 %. Ti, kteří se starají pouze o vlastní prádlo, mají podstatně menší tendenci (19 %) prát více než jednou za týden.

Že to nejsou oni, kdo v domácnosti pere prádlo, ve výzkumu odpovědělo 15 % respondentů. Mezi muži to je 27 %, mezi ženami 2 %. Ve větší míře se logicky jedná také o nejmladší respondenty.

Které prostředky se nejvíce používají na praní

Mezi nejčastější prostředky používané při praní v pračce u nás patří prací gely (používá je 70 % dotázaných), dále aviváž (64 %) a prací prášek (62 %). Prací prostředek ve formě kapslí nebo tablet používá 39 % respondentů. Výrazně méně využívané jsou přípravky jako vůně do pračky (18 %), ubrousky proti zabarvení (18 %) nebo změkčovače vody (18 %). Mezi nejméně používané patří bělidlo, škrob a také mýdlové ořechy či jiné mýdlové přípravky.

Jaké jsou znalosti o třídění prádla

Než jde prádlo do pračky, je třeba ho roztřídit a nemíchat všechny možné druhy oděvů dohromady – své o tom ví 95 % dotázaných, kteří takové třídění pravidelně provádějí. Nejčastěji to dělají podle barev (83 %). Na druhém místě rozhoduje materiál (40 %), na třetím pak typ prádla (tedy např. oddělování triček, spodního prádla atd.; 35 %). Podle doporučené teploty praní na visačce pak dává prádlo dohromady 31 % respondentů.

Jak je to s ekologickým praním

Trendem v oblasti praní je v posledních letech také minimalizace ekologické stopy, což lze opět dělat různými způsoby – od snižování teplot vody, přes zvolení zkráceného programu až po snížení frekvence praní. Zeptali jsme se proto respondentů, zda některé z kroků šetrnějších k životnímu prostředí dělají. 68 % dotázaných, kteří alespoň někdy perou, volí při praní v pračce nižší teploty (max. na 30–40 stupňů), 44 % pere na zkrácený cyklus a 28 % využívá zvláštní program s menší spotřebou vody. Jen 18 % však v průzkumu uvedlo, že perou méně často. 14 % dotázaných se pak hlásí k používání ekologických pracích prostředků.

Perete oblečení před prvním nošením?

Zajímavé poznatky přináší i poslední otázka výzkumu, která zjišťovala, kolik lidí pere (nebo si nechává vyprat) oblečení před prvním nošením. Vždy nebo aspoň většinou to dělá 65 % dotázaných, naopak nikdy to nedělá 5 %.

Zdroj: Nielsen a ResSOLUTION Group

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *