Jak snížit výdaje za elektřinu během roku: Pomůže třeba způsob praní prádla, mytí nádobí

Ceny energií rostou, a tak určitě přemýšlíte, jak se s prudkým zdražováním vyrovnat. Využijte naše tipy, které sníží spotřebu energie. Řadu úkonů můžete provést, aniž by vás to příliš omezilo.

Zkontrolujte těsnění oken, dveří a spotřebičů

Projděte všechny místnosti a zkontrolujte, jak těsní okna, dveře, spotřebiče. U všech může docházet k úniku tepla, a tím i k vyšším nákladům. Také chladnička a mraznička mohou špatně těsnit, studený vzduch pak uniká, spotřebiče pak více pracují.

Nastavte správně topení

S blížícími se chladnými měsíci je třeba myslet na způsob vytápění. Teplotu v jednotlivých místnostech a chodbách je možné nastavit tak, aby vám nebyla zima a zároveň abyste netopili zbytečně. Teplota v obývacím pokoji se doporučuje zhruba 20-22 °C, v koupelně by měla být teplota 22-24 °C, zatímco v případě ložnice je to 16-18 °C. Na chodbách může být ještě chladněji. Pokud nebudete delší dobu doma, vyplatí se topení o nějaký stupeň stáhnout, případně, pokud je to možné nastavit tak, aby topení začalo topit hodinu před tím, než přijdete domů. Přílišná zima také není vhodná, pak vede k onemocněním a vzniká tak trochu začarovaný kruh.

Upravte teplotu chladničky a mrazničky

Protože v lednici není všude teplota stejná, měla by se pohybovat mezi 0 a 8 °C. V mrazničce by zase mělo být optimálně -18 °C.

Perte ve správnou chvíli

Na péči o prádlo spotřebujete spoustu elektrické energie a i tady se dá ušetřit. Praní si promýšlejte. Pouštějte se do něj, když máte dostatek prádla tak, aby byla plná ne přeplněná (pak prádlo není prádlo dobře vyprané). Využíváte levnější energii? Jedná se o dobu mimo špičku, pak na ni nastavte prací cyklus. Některé spotřebiče mají možnost nastavení odloženého startu. To pak funguje tak, že začnou fungovat ve chvíli, kdy budete odebírat nízký tarif (je levnější). To lze využít u pračky i u myčky. Dnešní prací prostředky umožňují dobré vyprání prádla už při velmi nízkých teplotách, využijte toho, pokud nemáte velmi znečištěné prádlo.

Foto: Pixabay

Skutečně potřebujete sušičku prádla?

Sušička je sice praktická záležitost, obzvlášť pokud nemáte dostatek prostoru na sušení prádla. Hodí se také při výjimečných příležitostech, jako je návrat z dovolené, kdy máte najednou hned několik praček. Pak je sušička skvělá. Ale pokud máte prostory na sušení a možnost dobrého větrání, bez sušičky se obejdete a ušetříte. Navíc prádlo ze sušení venku obzvlášť během jara a léta krásně voní. Pokud přesto zvažujete nákup sušičky, kupte si ji jako samostatný spotřebič. V kombinované variantě je vyšší spotřeba energií.

Šetřete při vaření

Zkontrolujte si nádobí a zvažte jeho výměnu, obzvlášť pokud dobře nevyužívá teplo. Důležité je dno nádoby. Mělo by být silné. Bývá vyrobeno z několika vrstev různých materiálů. K ekonomickému vaření přispívá typ varné desky.

Využívejte teplo z trouby naplno

Také při pečení se dá šetřit. A to se vyplatí, protože v některých domácnostech je trouba ve velmi častém provozu. Ale ruku na srdce. Kdy vypínáte troubu? Využíváte její schopnosti udržet teplo? V závislosti na připravovaném jídle můžete vyzkoušet lépe hospodařit s teplem a využívat ho naplno. Jídlo zkrátka nechte dojít. Hodí se to především u pečených mas. Otevřená trouba pak dodá teplo, což je milé v chladnějších dnech, kdy ještě netopíte, nebo když s topením šetříte.

Vypněte sušení v myčce nádobí

Šetřit spotřebu energie můžete i u sušičky. Jestli to váš typ přístroje umožňuje, vypněte sušení a místo toho po dokončení mytí přístroj pootevřete a nechte nádobí oschnout na vzduchu.

Vyndávejte elektrické spotřebiče ze zásuvky

Energie se spotřebovává, i když jsou domácí spotřebiče vypnuté. U některých přístrojů je to minimum, může se jednat spíše o bezpečnostní hledisko. Takovým příkladem jsou nabíječky, různé kuchyňské spotřebiče. Taková rychlovarná konvice už dokázala napáchat spoustu zla. Naučte se proto přístroje vyndávat ze zásuvky. Televizi a podobně vypínejte nejen ovladačem, ale i hlavním tlačítkem na přístroji.

Změňte způsob sprchování

Sprchování je nejen proces, kdy se omyjete, ale řada lidí s ním má spojenou relaxaci. Účty za vodu a energii se ale neptají, a tak zvažte, jestli neodpočívat levněji. To samé platí i u četnosti koupání. Další možností je výměna sprchové hlavice. Můžete si pořídit nízkoprůtokovou sprchovou hlavici, díky které spotřebujete méně vody. Na zážitku ze sprchy prakticky nic .

Foto: Pixabay

Pořizujte si energeticky úsporné spotřebiče

Zjistěte si, jakou spotřebu mají jednotlivé spotřebiče. Taková stará lednička nebo mrazák vám nejspíš ušetří spoustu peněz, pokud ji vyměníte za novou, energeticky úspornou.

Vyměňte žárovky

Led žárovky se vyplatí. Faktem je, že spotřebují až o 90 % méně energie, než klasické žárovky. Na začátku můžete vyměnit jen ty v kuchyni, obývacím pokoji, zkrátka na místech, kde jste nejvíce. Časem vyměňte i ostatní žárovky.

Nechte si provést energetický audit

Že jste o něm neslyšeli? Jedná se o činnosti, jejichž výsledkem je dokument s návrhem doporučení pro snížení nákladů na energii. Můžete si ho nechat vypracovat pro váš dům. Energetický audit se provádí podle zákonu č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií a vyhlášky č. 480/2012 Sb. o energetickém auditu a energetickém posudku. Provádět ho mohou energetičtí specialisté, jejichž přehled vede Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroje: nerdwallet.com, wikipedia.org

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *