Jak snížit spotřebu elektřiny při praní? Co říká studie

Šetření energií je stále důležitější. Šetřit se dá i při praní. Jak na to? Podívala se na to jedna ze studií, která zkoumala možnosti šetření v domácnosti.

Zajímá vás, jestli je možné šetřit určitým nastavením pracího programu? Ano, i tak můžete v domácnosti ušetřit náklady na elektrickou energii. Potvrzují to výsledky aktuální studie mezinárodní organizace GINETEX, která nechala udělat studii v nezávislé laboratoři ve Švýcarsku, aby zjistila, jaké jsou energeticky nejúčinnější programy praček a jak můžeme praní prádla přizpůsobit pro větší úspory domácnosti. Spotřebu elektřiny nejvíce ovlivňuje teplota praní. Když se sníží teplota ze 40 °C na 30 °C, dojde k úspoře 30 % energie. Při praní na 60 °C se zvyšuje spotřeba energie o více než polovinu.

Význam má i plná pračka

Studie ukazuje, že stejný prací program ve zcela zaplněné pračce šetří 50 až 70 % elektrické energie oproti polovičnímu naplnění pračky. „Testy také ukázaly, že program rychlého praní, určený pouze k rychlému vyprání několika kusů prádla, spotřebuje v závislosti na zvolené teplotě méně elektřiny než běžný program. Čím nižší teplota praní, tím větší úspora,“ upřesňuje Ladislava Zaklová, výkonná ředitelka SOTEX GINETEX.

Praní prádla při vyšších teplotách než je 40 °C může pomoci odstranit obtížné skvrny, ale vede k výrazně vyšší spotřebě energie (60 °C: + 50 %; 90 °C: více než dvojnásobek spotřebované energie). Proto se doporučují pouze pro velmi znečištěné textilie, pokud to informace na etiketě povolují.

Vyšší rychlost odstředění vody je energeticky náročnější, zkracuje dobu sušení

Jeden z hlavních výsledků studie Testex se týká energie spotřebované během cyklu odstřeďování. Jeho vliv na spotřebu energie zůstává relativní a liší se podle zvolených rychlostí odstřeďování (které se liší podle modelů praček). Vyšší rychlost ve skutečnosti spotřebuje více elektřiny, ale je účinnější při správném odstředění prádla a odstranění zbytkové vody. Zkracuje tak dobu sušení, ať už se jedná o přirozené sušení na vzduchu nebo v sušičce. Platí, že čím účinnější je odstřeďování, tím kratší je cyklus sušení.

Rychlost odstřeďování a použití sušičky je vždy nutné zvolit podle typu textilu. Vyšší rychlosti mohou způsobit vážné pomačkání některých tkanin, ale to zůstává vratné. U jiných, jako je vlna – kterou je třeba ošetřovat podle specifického programu – bude potřebná nízká rychlost, maximálně 400 ot./min, aby se zachovala kvalita vláken textilie (a tím i její životnost) na maximum.

Správa symbolů ošetřování

GINETEX je mezinárodní organizace, která vyvinula a je správcem symbolů ošetřování pro textilní výrobky. V České republice ji zastupuje SOTEX GINETEX, který svým členům, českým firmám, uděluje licenci pro používání symbolů údržby na etiketě oděvů. Tyto symboly jsou mezinárodní ochrannou známkou.

Značka zaručené kvality

SOTEX je vlastníkem jediné značky kvality pro textil QZ – Zaručená kvalita, která je součástí vládního programu Česká kvalita. SOTEX radí českým firmám, jak správně označovat výrobky v souladu s platnou legislativou a také dodržovat informační čistotu symbolů ošetřování, aby nedocházelo k jejich deformaci a přerušení informačního řetězce. SOTEX má nyní 850 členských firem.

Zdroje informací:
www.sotex.cz
www.clevercare.info
www.symbolyudrzby.cz

Foto: Freepik

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *