Na co nezapomenout do konce roku, když máte stavební spoření

Už jen pár dnů zbývá do konce roku. Abyste získali státní podporu ke stavebnímu spoření ve výši 2000 korun, je třeba zkontrolovat stav stavebního spoření a případně vložit potřebnou částku nebo si založit nové stavební spoření a získat tak podporu ještě za rok 2021. Asociace českých stavebních spořitelen radí, jak získat ze stavebního spoření maximum.

Stavební spoření je u nás velmi oblíbené. Nabízí optimální mix doby spoření, výše úročení a státní podpory.

„Právě dvoutisícová státní podpora je u stavebka jedno z největších lákadel. Její získání je přitom jednoduché. Stačí za rok naspořit na stavebku 20 000 korun. Ať už jednorázově, nebo postupně. Pokud si stavebko založíte ještě do konce roku a do silvestrovské půlnoci na něj vložíte zmíněnou potřebnou částku, o státní podporu za letošní rok také nepřijdete,“ vysvětluje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen. A pokračuje: „Doporučuji neprovádět úplně detailní výpočty s přesností na koruny, ale raději poslat pár stovek navíc, protože se přebytek když tak započte v dalším roce.“

Pro získání příspěvku lze také vložit jednorázově celkovou částku 120 tisíc korun a dalších šest let, tedy po dobu trvání stavebního spoření, se pak není potřeba o nic starat. „Důležité ale je, abyste měli k účtu stále připojený požadavek na státní podporu. Ten s vámi vyřídí pracovník spořitelny při sjednání stavebka. Jedině tak se budou do dalších let přelévat peníze nad limit nutný pro státní podporu na jeden rok, tedy nad 120 tisíc korun,“ doplňuje Jiří Šedivý.

Kdy nejpozději poslat peníze na stavební spoření

Okamžitou platbou lze poslat peníze na stavební spoření do půlnoci na Silvestra. Pokud banka okamžité platby nenabízí, pošlete peníze nejpozději 28. prosince. Jelikož je posledním pracovním dnem roku pátek, můžete do některých spořitelen peníze osobně vložit dokonce ještě na Silvestra. Jejich centrály budou mít minimálně dopoledne otevřeno, stejně jako pobočky bank patřících do stejné finanční skupiny. Až do zavírací hodiny tedy můžete využít možnosti hotovostního vkladu na přepážce nebo vkladomatem. Nicméně vždy je dobré si u jednotlivých provozovatelů ověřit konkrétní lhůty.

Nezapomeňte co nejlépe využít stavební spoření, abyste dosáhli na státní podporu 2000 Kč. Foto: Pixabay

Založení stavebního spoření do konce roku a nárok na podporu

Pokud stavebko dosud nemáte, můžete si jej ještě letos založit a získat státní příspěvek ve výši 2000 korun. Stačí do konce roku vložit na účet 20 tisíc korun plus roční poplatek (ten závisí na konkrétní spořitelně). Po splnění těchto podmínek se vám pak připíše státní podpora za letošní rok. Získáte tak jeden příspěvek od státu navíc v porovnání se situací, kdy byste smlouvu uzavřeli později, například v lednu 2022. Pro přiznání podpory za letošek je opět nutné, aby se peníze dostaly na účet nejpozději do silvestrovské půlnoci. Navíc nemusíte ani osobně chodit na pobočku a můžete si spoření zřídit online.  

Stavební spořitelny podporují smlouvy akcemi

ČSOB Stavební spořitelna

Stavební spoření bez vstupního poplatku i omezení cílové částky, což platí pro všechny nové i stávající klienty bez omezení věku. Spoření je úročeno až 3,5 % ročně. Jestliže založíte stavebko online do 10. prosince 2021, získáte poukaz v hodnotě 500 Kč do MALL.CZ jako dárek.

Kdy nejpozději provést platbu a získat státní podporu? Na příslušných pobočkách spořitelny je možné uzavřít smlouvu i poslední den v roce. Lze to provést on‑line nebo v síti obchodních zástupců. Převod prostředků můžete vyřídit v řádu minut, je však vhodné důkladně prostudovat pravidla své banky a raději poslat platbu alespoň dva dny předem. Vložit hotovost na přepážkách banky či pošty klientům kvůli zpoplatnění spořitelna nedoporučuje.

Stavební spořitelna České spořitelny

Pokud do 31. prosince uzavřete novou smlouvu o stavebním spoření a nejpozději do čtyř měsíců od uzavření smlouvy vložíte na účet stavebního spoření alespoň 2 000 Kč, můžete získat prémii ve výši ceny za uzavření smlouvy až do 2 000 Kč. U nových smluv s cílovou částkou do 200 000 Kč pak prémie zcela pokryje cenu za uzavření smlouvy. Se stavebkem od Buřinky tak získáte zhodnocení vkladů až 3,6 % ročně, složené z prémie, maximální podpory až 2 000 Kč ročně a úroků s roční sazbou 1 %. Založení nové smlouvy lze vyřídit online.

Kdy nejpozději provést platbu a získat státní podporu? Při elektronické platbě se jedná o platební příkaz v pátek 31. prosince do 12 hodin. U zrychleného příkazu České spořitelny je možné zadat příkaz až do 14 hodin. Hotovostní vklad na pokladně spořitelny lze vložit nejpozději do pravého poledne 31. prosince. Nejzazší termín pro uskutečnění platby je prostřednictvím vkladového bankomatu, který lze využít ještě posledního prosince hodinu před půlnocí.

Modrá pyramida stavební spořitelna

Modrá pyramida nabízí Moudré spoření nově bez vstupního poplatku. Spoření je přitom úročeno až 3,76 % ročně. Sjednat ho lze online nebo osobně a pobočce.

Kdy nejpozději provést platbu a získat státní podporu? Sjednání smlouvy o stavebním spoření s poradcem využívajícím biometrický podpis je možné ještě 31. prosince. Uzavření smlouvy online v aplikaci a internetovém bankovnictví KB je možné až do půlnoci 29. prosince. Při využití samoobslužného boxu je nejzazší termín 29. prosince se splatností nejpozději 31. prosince. Vklady hotovosti na pokladně Komerční banky je třeba provést nejpozději ve čtvrtek 30. prosince 2021 do konce pracovní doby dané pobočky. Expresní vklady můžete provést ještě ve čtvrtek 31. prosince 2021 do 12:30 hodin na přepážce pobočky KB jako super expresní vklad.

Raiffeisen stavební spořitelna

Nabízí sjednání stavebka pro děti a mladé, ale i pro dospělé zdarma. Výše cílové částky musí být minimálně 200 000 Kč, žádné další podmínky u této akce nejsou. Nabídka se vztahuje i na Raiffeisen balíček (stavebko + CHYTRÝ účet od Raiffeisenbank). Při sjednání Raiffeisen balíčku (CHYTRÝ účet + stavebko) lze získat prémii až 4000 korun (1000 Kč za aktivní používání CHYTRÉHO účtu, 1 000 Kč prémie na stavebním spoření a 2 000 Kč úsporu na sjednání spoření bez poplatku) a zhodnocení až 4,76 % ročně.

Kdy nejpozději provést platbu a získat státní podporu? Smlouvu je ideální uzavřít do 17. 12. kvůli procesu zpracování. Platbu převodním příkazem nebo v hotovosti v bance je třeba provést nejpozději 28. 12. 2021. Je třeba respektovat pracovní dobu, kdy banka ještě akceptuje příkazy s datem splatnosti 28. 12. 2021. Platba poštovní poukázkou pouze do 10. 12. 2021.

MONETA Stavební Spořitelna

Nabízí sjednání bez poplatku pro mladé do 24 let a pro osoby nad 55 let na pobočce nebo zdarma online pro všechny. Spoření je úročeno průměrně až 4,83 % ročně díky státní podpoře a úrokům.

Kdy nejpozději provést platbu a získat státní podporu? Uzavřít smlouvu lze ještě 31. prosince 2021. V případě, že vaše banka umožňuje odesílat okamžité platby, lze poslat peníze až téměř do půlnoci 31. prosince 2021. Vždy je ale lepší to nenechávat na poslední chvíli.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *