Jak vybrat světlo do kuchyně

Kuchyň je prostorem, ve kterém trávíme spoustu času. Potřebujeme se v něm cítit dobře, ale také by měl splňovat určité praktické záležitosti. A právě světlo je jedním z důležitých faktorů. Kde a jaké světlo se hodí do kuchyně?

Při zvažování, jak rozmístit osvětlení, je třeba přihlédnout k velikosti prostoru, jeho rozložení, stylu místnosti a funkci jednotlivých prostor. Je potřeba vzít v úvahu různé typy svítidel.

Foto: Pixabay

Hlavní osvětlení

V kuchyni je hned několik různých druhů světel, ale jedno je tím hlavním. Centrální osvětlení kuchyně by ideálně mělo být umístěno ve středu místnosti. Pokud je tato místnost propojená s obývacím pokojem, často se v posledních letech využívají bodová nebo zapuštěná světla.

LED osvětlení do kuchyně

LED osvětlení je poměrně populární, obzvlášť v kuchyni. Podle druhu interiéru se pak volí bílá až mírně nažloutlá. Tedy moderní interiér vyžaduje neutrální bílou barvu světla (okolo 5000 K), pokud máte dřevěnou kuchyni (rustikální), může být mírně dožluta (méně kelvinů než 5000).

Osvětlení kuchyňské linky

Kuchyňská linka potřebuje dostatek světla pro práci. Využívá se jasné bílé světlo (neutrální nebo denní bílá). Obvykle se volí diodová svítidla. Skvělou možností jsou LED pásky, které se dávají nad pracovní desku i k nasvícení poliček a skříněk. Tyto pásky se snadno instalují a pokud jsou do příkonu zhruba 8 W/m, stačí je přilepit na tepelně nevodivý podklad. Pokud ale budete chtít mít LED pásek bezpečnější a chráněnější, bude lepší ho mít nad linkou v hliníkovém profilu.

Místo zářivek LED trubice a bodovky

Další možností podsvícení kuchyňské linky jsou různé typy LED trubic, skvěle vypadají i bodovky. Bodová světla vypadají dobře, když jsou zapuštěná. Při jejich instalaci je třeba hlídat jejich počet tak, aby výsledné světlo bylo optimální. Bodová světla jsou velmi efektní a můžete s jejich pomocí osvětlit přesně to místo, které potřebujete.

Osvětlení barového pultu

Pokud máte barový pult, budou se sem dobře hodit především bodová zápustná světla. Osvítíte jimi přesně ten prostor, který budete potřebovat: odkládací desku, horní nebo spodní část barového pultu.

Lustr do kuchyně

Kuchyňský lustr vypadá skvěle a pokud máte větší kuchyni, hodí se ho pořídit. Ideální umístění bude nad jídelním stolem.

Světlo nad jídelní stůl

Světlo do jídelny také potřebuje, abyste jeho výběr pečlivě zvážili. U jídelního stolu byste se měli cítit příjemně a zároveň dobře vidět na jídlo. Roli hraje velikost a plocha jídelního stolu. Je potřeba hlídat, aby světlo dopadalo pokud možno na celou plochu stolu, a také by nemělo oslňovat sedící osoby. Velmi praktické jsou závěsná svítidla s nastavitelnou výškou.

Další moderní vychytávkou je chytré osvětlení. Díky němu můžete tlumit a zesilovat intenzitu světla podle toho, jak potřebujete. Jiná intenzita se hodí na jídlo, jiná k posezení u dezertu.

Také s designem si tvůrci světel pohráli a ke každému stylu najdete ten odpovídající produkt.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *