Jak vybrat nové umyvadlo: Tohle potřebujete vědět

Vybrat nové umyvadlo a baterii není nic složitého, ale je potřeba zvážit několik faktorů. Kromě velikosti prostoru by se měl sledovat styl místnosti a účelovost.

Hlídejte si jeden styl

Umyvadlo by mělo ladit s ostatními předměty v koupelně. Protože je, podobně jako toaleta, významným prvkem, měl by se jeho výběr pečlivě zvážit. Designéři většinou navrhují koupelnové sety v jednom stylu. Umyvadlo tedy zapadá do vizuální podoby dalších prvků jako celek. Volit je možno z moderních podob, variantou jsou vintage, retro umyvadla, ale dá se zůstat i u klasických tvarů.

Další záležitostí, kterou můžete řešit, je barva umyvadla. Nejoblíbenější je sice trvale bílá, ale varianty jsou i v pastelových barvách. Své místo na trhu pak má i černá barva umyvadla.

Tvar a rozměr umyvadla

Umyvadla mohou být kulatá, hranatá, do prostor (pokud to jejich velikost dovolí) je možné instalovat i dvojitá umyvadla. Jestliže je naopak prostoru málo, dají se využít rohová, případně velmi malá.

Co se týká rozměrů, je potřeba vědět, že před umyvadlem by mělo být alespoň 80 cm místa, abyste se k němu pohodlně vešli. U jiných než rohových umyvadel se uvádí po stranách minimálně 10 cm. Umyvadlo se doporučuje umístit do výšky 85 cm. U umyvadla by spíše měly být nízké skříňky.

Typ umyvadla

Už jsme se zmínili o dvojumyvadlech a malých umyvadlech, kterým se říká umývátka. Zatímco menší podoba většinou bývá závěsná, dvojumyvadla mají více možností. Stejně tak jako samostatná umyvadla mohou být závěsná. Někdy jsou pouze zavěšena na zeď, jindy je ještě doplňuje noha. Mají různé tvary a jsou cenově dostupné.

Také zápustná umyvadla jsou nabízena v řadě tvarů. Mohou být zapuštěna částečně nebo úplně. Pro kterou z variant se rozhodnete hlavně záleží na potřebě úložného prostoru pod umyvadlem, protože částečné zapuštění nabízí větší prostor v úložné skříňce. Občas může vzniknout problém s protékáním do skříňky, proto je třeba hlídat pečlivé utěsnění spojů. S tímto typem souvisí nábytková umyvadla, která jsou zapuštěna do skříněk.

Poslední variantou je deskové umyvadlo. Tato méně obvyklá, ale moderní podoba spočívá v položení umyvadla na desku. Ta slouží i jako odkládací prostor. Jedná se o designové kusy, sehnatelné v mnoha tvarech, barvách. Zajímavostí je přitom umístění baterie. Můžete si totiž zvolit bezotvorové umyvadlo s baterií na zdi, další možností je jednootvorová s obvyklou stojánkovou baterii.

Malé koupelny vyžadují odpovídající tvar umyvadla. Dlouhé může v prostoru překážet. Foto: Pixabay

Umyvadlo podle účelu

Velmi záleží, k jakému účelu má být umyvadlo využíváno. Jestli patří do malé místnosti – na WC, nebo jestli naopak bude umístěno do prostorné koupelny. Jiné umyvadlo bude zase instalováno v technické místnosti. Pokud bude potřeba v koupelně využívat napouštění kýble, měl by se vejít do umyvadla.

Umyvadlo podle materiálu

Umyvadla můžete také volit podle materiálu. Na výběr jsou keramická umyvadla, ale i kamenná umyvadla. Na trhu jsou ale také umyvadla z litého mramoru, dřevěná, nerezová, smaltovaná, i skleněná. Tato umyvadla jsou ale často trochu komplikovanější na údržbu, se kterou je třeba se vždy předem seznámit.

Keramická umyvadla jsou sázkou na jistotu. Nejobvyklejší materiál se snadno udržuje, což je ideální z hygienického hlediska. Boj s bakteriemi je dnes více než všudypřítomný. Protože je povrch hladký, nezůstávají na něm ani kapky. Umyvadlo pak není třeba neustále mýt a leštit. Stačí občas přetřít třeba vlhkou utěrkou z mikrovlákna.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *