Jak vybrat zahradní nábytek: z jakého materiálu a k čemu má sloužit?

Vyšší teploty vybízejí k tomu, abychom trávili více času venku. Ať už si budeme hovět venku s širší rodinou, popíjet kávičku, nebo třeba grilovat, potřebujeme podle toho uzpůsobit venkovní posezení. Který zahradní nábytek vybrat?

Nábytek na zahradu, terasu, nebo na balkon potřebuje odpovídat velikosti prostoru. Na malý balkonek se nebude hodit robustní sedačka. Důležité je také to, aby se nám nábytek také skutečně líbil. Pod zahradním nábytkem si nepředstavujeme jen stůl a židle, ale také pohovku, a třeba i houpačku. Pokud máme k dispozici velký prostor, můžeme si ho zařídit jako takový venkovní obývací pokoj. Pro velmi pohodlný se využívá pojem „lounge“ (anglicky, v českém překladu relaxovat, odpočívat). Tento nábytek mívá nižší a širší konstrukci. Přesně takovou, abyste si na ní mohli pěkně uvelebit. Zahradní nábytek je možné si pořídit jednotlivě, ale i v sestavách.

Samozřejmě by měl materiál nábytku také odpovídat povětrnostním podmínkám. Zohlednit bychom měli i to, jestli bude nábytek stále venku (jaké teploty musí zvládat), bude pod střechou, nebo úplně volně na dešti a prudkém slunci. Jaké máme možnosti?

Foto: Westwing/WestwingNow

Zahradní nábytek z tvrdého dřeva

Kvalitní dřevěný nábytek bývá masivnější a vypadá velmi krásně. Je stabilní a snese hrubší zacházení. Je třeba ho ošetřovat olejem na nábytek. Masivní nábytek se často vyrábí ze smrku nebo borovice, můžeme si ale pořídit i nábytek z dubového nebo jiného tvrdého dřeva. Tvrdá dřeva, jako je dub, javor, eukalyptové nebo teakové dřevo, jsou odolná vůči povětrnostním vlivům a budete z nich mít radost dlouho. Důležitá je ale pravidelná péče. Zahradní nábytek většinou mívá povrchový nátěr od výrobce, ale na začátku nové sezóny potřebuje nový nátěr se složkami proti plísním a proti dřevokaznému hmyzu. Je ale třeba počítat s tím, že při nákupu tohoto nábytku bude třeba sáhnout hlouběji do peněženky.

Zahradní nábytek z kovu

Také ocelový nebo hliníkový nábytek se poměrně těší oblibě. Kovové materiály se často kombinují s jinými materiály, ať už jde o dřevo, nebo umělý ratan.

Zahradní sedačka Sofie, foto: Fieldman

Zahradní nábytek z umělého ratanu

Klasický ratan ze vzdušných kořínků palmy Calamus rattan nahrazuje umělý ratan umělý. Většinou je levnější. Také dobře vypadá, je nenáročný na péči a pohodlný. Lépe odolává povětrnostním vlivům: dešti, větru, i slunci. Pokud budeme chtít kvalitní konstrukci, je vhodné hledat hliníkovou. Vydrží totiž déle a hezky odpovídá originálnímu ratanu. Nábytek je pohodlný, pevný a stabilní. Pokud se obáváme náročné údržby, je poměrně snadná. Stačí mýdlo a voda.

Zahradní nábytek z plastu

Plastový zahradní nábytek si kupujeme hlavně kvůli ceně. Má ale i další klady. Především praktické. Jeho barva se nemění, je odolný vůči UV záření. Oceníte jeho lehkost, snadno jednotlivé kusy přemístíte na potřebná místa. Důležitá je také nenáročnost, co se týká péče o nábytek. Ale i jednoduchý a praktický nábytek můžeme zkrášlit pomocí polstrovaných sedáků.

Zdroj úvodní foto: Freepik, marymarkevich

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *