Jak na krásnou terasu? Které rostliny vybrat, abyste se na ní cítili skvěle?

Terasa je většinou prostorem, který prolíná dům a zahradu. Na tomto místě se odpočívá a relaxuje. Proto by mělo být příjemné a vytvářet pocit pohody. K tomu potřebujete nejen vhodné posezení, ale také podle toho vybavený prostor. Velmi významné jsou proto květiny, které vás budou obklopovat. Mělo by se jednat o rostliny, které budou kvést po celou sezónu, kdy budete chtít venku relaxovat. Kterými květinami terasu osadit? Nechte se inspirovat našimi tipy.

Terasa by měla být jakýmsi venkovním obývákem, kdy vás bude obklopovat spousta zeleně. Pokud je to možné, je důležité pečlivě zvážit její umístění. Jak orientovat terasu? Dá se říci, že nejvhodnější je orientace terasy na jihozápad, případně na západ. Oceníte, že přes den je na terase dostatek světla a příjemně, večer tu naopak najdeme poměrně prohřátý prostor. Hrají tu samozřejmě velkou roli i rostliny. Je řada možností, jak si zařídit útulné místo.

Rovnoměrné kvetení

Je velmi příjemné, když na terase postupně rozkvétají různé rostliny. Na to je třeba myslet, při dávání květinové výzdoby dohromady.

Při sestavování terasy může hrát i roli určitý styl. Foto: Unsplash / Cameron Smith

Umístění rostlin

Velmi dobře vypadají zelené stěny, které vytvoříte z různých rostlin, ať už na zemi, nebo také zavěšené na stěně. Ty mají také vliv při větru a poskytují také větší pocit soukromí. zelenou kulisu z různých keříků a dřevin umístěných ke stěnám.

Na stěnu můžete zavěsit květináče s jednotlivými květinami, ale třeba také vytvořit květinovou záplavu. A co sem vysadit? Hodí se třeba petúnie, pelargonie, lobelky, fuchsie, povijnice, million bells a spousta dalších rostlin.

Druhy rostlin

Na terase můžete pěstovat nejen letničky, ale můžete sem zasadit různé dřeviny a spoustu dalších rostlin. Dokonce i traviny. Rostliny by měly vypadat i dobře vizuálně. Kvetoucí rostliny přilákají třeba i motýly. Při pořizování rostlin na terasu se vyplatí myslet na celý rok, aby byl prostor krásný co nejdéle. Třeba právě ozdobné traviny vypadají skvěle i v chladných měsících. Do větších nádob můžete také zasadit stálezelené rostliny, zakrslé jehličnany.

Hodně toho také mohou nabídnout různé druhy bylinek. Kromě skvělé levandule to je třeba i šalvěj, máta, meduňka a spousta dalších.

Zelenina a ovoce na terase

Na terase můžete pěstovat i zeleninu, skvělá jsou především rajčata, případně okurky. Z ovoce pak můžete zvolit různé citrusy – třeba citron, nebo kumquat, hodí se ale také kiwi, fíky. Ostatně, mít si možnost zobnout něčeho dobrého, je vždycky příjemné.

Okolí terasy

Důležité je také okolí terasy. Ostatně na terase chcete trávit spoustu času, tak byste se na ní měli cítit dobře. A s tím je spojený také výhled. Pokud je to možné, můžete si vytvořit skalku, ale třeba i jezírko.

Jezírko je ideálním zdrojem na pozorování venkovního ruchu. Ptáčci ho budou milovat. Foto: Pixabay

Hortenzie, královny teras

Pokud máte na terase prostor, kam tolik nesvítí slunce, vsaďte na krásné hortenzie. Milují v poledne stín. Jejich nádherné květy oceníte koncem léta.

Oleandr – jižanská krása

Oleandr je nádherný dekorativní keř, který je ale bohužel jedovatý. Pořiďte si ho tedy pokud nemůže ublížit dětem nebo zvířatům. Květy vytvářejí bohatá květenství a připomínají dovolenou na jihu. Jeho krásu se můžete dopřát až do prvních mrazíků, pak bude potřebovat dovnitř.

Foto: Unsplash / Collov home design

Úvodní foto: Westwing

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *