Ptáci okolo nás: Pozvěte je na zahradu a užijte si jejich přítomnost

Rádi sledujete opeřence a možná máte i krmítko či pítko, případně obojí? Když si ptáci na ně zvyknou chodit, můžete mít krásnou podívanou. Jen se v nich vyznat. S titulem Ptáci okolo nás můžete poznat 121 druhů. Snadno a rychle. Stačí usednout a pozorovat.

Německý ornitolog Volker Dierschke je autorem řady knih o ptácích. Patří k nim i kapesní atlas s 121 druhem. Ptačí říše je velmi pestrá nejen co se týká barev, ale také velikosti a tvarem. V titulu se zorientujete snadno díky barevnému kódu jednotlivých skupin ptáků. Každá barva označuje jednu skupinu typově podobných ptačích druhů.

Publikace je rozdělena do pěti skupin: Zpěvní ptáci; Datlovití, holubovití a další; Sovy, dravci a sokoli; Hrabaví a velcí ptáci; Vodní ptáci. Na prvních stranách najdete obecné popisy těchto skupin ptáků, a pak už jednoduchý dvoustránkový návod, jak je rychle určit. Následující stránky pak už patří samotným druhům ptáků.

Ke každému druhu je nejen uvedena velikost, popis hlasu, čím se živí a kde ptáčka najdeme. Kromě toho obsahuje popis také zajímavosti, podle kterých můžeme konkrétní ptáky lépe poznat. Součástí jsou také fotografie. Pták na detailní fotce, podle které ho poznáme. Na fotce jsou označeny typické znaky, abychom se podle nich mohli orientovat. V malém kulatém obrázku je ještě uveden další významný znak. Popisky v obrázcích pak upozorňují na nejdůležitější určovací znaky.  

Prolistujte si ukázku.

Můžete se tak třeba dozvědět, že lejsek šedý loví hmyz až po chvíli obratného pronásledování a že včelám a vosám odstraňuje žihadlo. Rehek domácí zase miluje lidské zástavby a svůj pěvecký koncert začíná dlouho před svítáním. No a třeba také to, že vrabec domácí je známý svými švitořením a opakováním „čilp“. Pod střechami se může v jednom společném hnízdě zabydlet až dvacet párů.

Autor knihy Volker Dierschke je německý biolog zaměřený na ornitologii, tedy vědu o ptactvu. Nyní věnuje většinu času ochraně přírody v mořských oblastech, obzvláště na Helgolandu, což patří mezi nejkrásnější ostrovy v Německu. Ptáky pozoruje i na vlastní zahradě.

Drobnou knihu, která je určena hlavně začínajícím pozorovatelům ptactva, můžete vzít s sebou, když se chystáte na výlet do přírody, ale i když budete doma z lavičky pozorovat krmítko.

Nakladatel: Grada, originál: Basic Gartenvögel, překlad: Michaela Šimková, 128 str.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *