Milujete burčák? Pozor abyste si místo něj nedali zkvašený mošt

Burčák je u nás velmi oblíbený. Je symbolem příchodu podzimu. Jak ho poznat, abyste si ho nespletli s moštem? Máme pro vás několik pravidel. Na co si dát pozor?

Foto: Pixabay

Který nápoj lze označit jako „burčák“

„Burčák“ se může jmenovat jen nápoj z vinné révy, sklizený a zpracovaný na území České republiky v daném kalendářním roce. Někdy se pod tímto názvem prodává zkvašený mošt z hroznů dovezených ze zahraničí, to je klamání spotřebitele. Podle zákona musí být pojmenování burčák nebo částečně zkvašený hroznový mošt uvedeno vždy viditelně spolu s údaji o místě původu a o tom, kdo nápoj vyrobil.

„Někteří prodejci se snaží burčák pančovat, například ředit vodou. Přídavek vody je přitom jedním z nejčastějších prohřešků, které Státní zemědělská a potravinářská inspekce každoročně odhalí. V kontrolovaných vzorcích se objevují také syntetická barviva, nedeklarovaný oxid siřičitý či etanol z přidaného cukru,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Jak má vypadat burčák

Burčák z bílého vína by měl mít žlutou až medově zlatavou barvu, nesmí být nahnědlý. Hnědá barva naznačuje ředění jablečným moštem, na starý burčák či kvašený mošt vyrobený z plesnivých bobulí. Narezlá či téměř průzračná barva ukazuje na mošt ředěný vodou. Na škodu nejsou usazeniny. Viditelné by měly být také bublinky oxidu uhličitého. Proto se také nedoporučuje láhve s burčákem dovírat. Výrazným znakem je i typické aroma.

„Neměl by být cítit plísní, kvasinkami ani hnilobou. Vůně by naopak měla být svěží, čerstvá a hroznová. Měly by v ní být patrné jednotlivé odrůdy vinné révy,“ vysvětluje Eduarda Hekšová. A dodává: „Na začátku sezóny jsou to Irsai Oliver a Müller Thurgau. Později v sezóně se objevuje burčák z Veltlínského zeleného, Muškátu moravského a Chardonnay. Růžový či červený burčák přichází ke slovu tradičně až zhruba v polovině září.“

Vodítkem je i cena

Že něco není v pořádku může naznačit i cena. Litr burčáku lze vyrobit zhruba z dvou kilogramů vinné révy. Letošní burčák by se měl prodávat zhruba za 70–80 Kč/l. Zbystřete, pokud bude produkt za nižší cenu.

Prodejní místo

Důležité je i prostředí prodeje. V ideálním případě by měl být burčák dobře vychlazený. Pokud bude produkt na přímém slunci a v teple, nemusí už být v pořádku kvůli rychlejšímu kvašení. Správný burčák má být starý maximálně tři dny. Dejte si pozor na stáří.

Vznik burčáku

„Zpracování vinné révy v mošt začíná co nejdříve po sklizni, aby se uchovala kvalita hroznů. Vinný mošt kvasí v sudech či tancích při teplotě 15–30 °C po dobu jednoho či dvou týdnů. Cukr přirozeně obsažený v bobulích vinné révy přeměňují kvasinky na alkohol a oxid uhličitý. Burčák musí obsahovat alespoň jedno procento alkoholu – obvykle se však jeho množství pohybuje okolo čtyř až šesti procent,“ doplňuje Eduarda Hekšová.

Zdroj: dTest

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *