Pokojové rostliny, které kvetou i v zimě: africká fialka, kalanchoe i azalka indická

Potřebujete v šedivé zimě i nějaké barvy? I v zimě mohou kvést některé pokojové rostliny. Květin, které kvetou i v tomto období, najdeme poměrně hodně. Máme pro vás několik z nich.

Některé pokojové rostliny kvetou přirozeně, pro některé ale je třeba vytvořit speciální podmínky. Každopádně je také možné si už nakvetlé rostliny přímo zakoupit.

Africká fialka

Africká fialka (Saintpailia) je snadná na pěstování a příliš toho nepotřebuje. Stačí jí celoroční rozptýlené světlo a dostatek tepla. Vadí jí nadměrná zálivka, zaléváme ji pouze v malém množství do misky pod květináčem. Listy by snadno hnily. Další hrozbou úspěšného pěstování jsou sluneční paprsky. Africká fialka kvete snadno během celého roku.

Kalanchoe

Fotka od JackieLou DL z Pixabay

Známe ji spíše pod vědeckým názvem Kalanchoe, český název ale zní kolopejka. Tato rostlina krásně kvete a kvetení můžeme nastavit podle toho, jak se nám hodí. Pokud ji zakoupíme bez květů (většinou ale bývá kvetoucí), stačí ji na 4–6 týdnů schovat pod papír. Zbytek času může být na světle. Když nasadí poupata, už ji nezakrýváme. Kalanchoe zalíváme mírně a po odkvetení rostlinu sestřihneme a chvíli necháme v klidu.

Azalka indická

Azalka jako bonsaj. Foto: Wikimedia Commons, Sarah Stierch, vlastní dílo, CC BY 4.0, Link

Říká se jí azalka indická nebo pěnišník indický (Rhododendron indicum). Tyto pokojové rostliny jsou k dispozici v kultivarech různých barev květů. Od bílé přes růžovou, lososovou, červenou i fialovou, objevují se i kombinace barev. Azalka indická kvete od ledna do května nebo od října do prosince, přičemž kvetení trvá zhruba dva měsíce. Aby se začaly tvořit květy, potřebuje být rostlina vystavena chladu (zhruba 10 °C). Když začne kvést, můžeme ji přenést do pokoje, ve kterém by nemělo být více než 20 °C. Tvorbu nových poupat podpoříme odstraňováním odkvetlých květů. Když rostlinu po odkvetení zaštípneme, bude se azalka více rozvětvovat.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *