Rostliny vhodné do ložnice. S těmito květinami se vám v místnosti bude spát dobře

Říká se, že rostliny do ložnice nepatří, protože berou kyslík. Které ale pomohou s lepším spánkem? Zjistěte, které rostliny promění vaši ložnici v oázu klidu, kde bude moci slastně spát.

Je řada důvodů, proč si pořídit pokojové rostliny. Zvlhčují vzduch, zachytávají prach, odstraňují toxiny a když je dáte do místnosti, tak ji zcela promění. A co je důležité v případě pokojových rostlin v ložnici, uklidňují. Jejich aroma přispívá k pohodě, tolik potřebné právě pro pohodový spánek. Typické pro svou vůni jsou rostliny jasmín a gardénie. Jejich aroma mírní stres a úzkost. Můžete využít esenciální oleje, ale velmi uklidňující je i samotný pohled na zelené rostliny. Neznamená to ale, že byste si do ložnice měli pořídit prales. Stačí podle velikosti místnosti jedna až dvě rostliny. Které si tedy můžete pořídit do ložnice?

Levandule

To, že levandule příznivě působí na psychiku, je známé. V podobě vonných sáčků a difuzérů je v ložnici jako doma. Tato studie  zjistila, že vůně levandule mírní stres a pláč u dětí. Lépe se jim pak spí a přispívá to i ke zmírnění stresu matek. V rámci jiné studie vyšlo najevo, že díky vůni levandule, kterou vdechujete před spaním, se dostanete do hlubšího spánku a ráno pak máte více energie. Rostlinu v květináči si dejte na noční stolek, vůni budete mít blízko postele. Je ale důležité, aby byla levandule tam, kde je hodně světla.

Potosovec zlatý

Potos je velmi oblíbenou a nenáročnou pokojovou plazivou rostlinou. Je výborným řešením pro čištění vzduchu, zabývala se tím i studie NASA o čistém vzduchu. Potos je velmi dekorativní, jeho šlahouny s listy se mohou plazit po skříních, výborně vypadá i v závěsných koších. Má rád mírnou zálivku a vyšší vlhkost vzduchu.

Potosovec. Fotka: Pixabay, Sandeep Handa

Jasmín

Květy jasmínu jsou pověstné pro svou nádherně sladkou vůni, která příjemně navodí ke spánku. Přes den rostlina potřebuje dostatek slunečního světla a v době květu dost vlhkosti. V noci vám pomůže dobře spát, přes den posílí váš duševní výkon.

Jasmín, fotka: Pixabay, Manfred Richter

Aloe vera

Aloe veru určitě znáte a možná využíváte gel z této rostliny na spáleniny a zklidnění pokožky. Aloe vera je také výborná pro usínání. V noci totiž uvolňuje kyslík. Ten čistí vzduch a když spíme, lépe se nám dýchá. Aloe je poměrně nenáročná na pěstování. Miluje sluneční světlo a nepotřebuje příliš vody. Vyžadují málo vody, ale líbí se jim hodně slunečného světla.

Aloe vera, foto: Pixabay, teerananbintayeb

Tchýnin jazyk

Tchýnin jazyk už zase přichází do módy. Tahle nenáročná pokojovka vám i může hezky ozdobit ložnici a k tomu ještě využít toho, že čistí vzduch. Tchýnin jazyk nepotřebuje příliš světla a nevadí mu ani sušší půda. Okrasná rostlina je typická svými dlouhými a tvrdými mečovitými listy, které se vyznačují hadí kresbou, proto se jí říká i „hadí rostlina“.

Tchýnin jazyk, foto: Freepik, rawpixel.com

Toulcovka

Toulcovka neboli lopatkovec je další poměrně odolná květina. Také tato rostlina čistí vzduch od toxinů a navozuje klid. Tato rostlina je ale jedovatá při požití. Pozor tedy u dětí a zvířat. Tato původem tropická rostlina má ráda vlhkost a rozptýlené světlo. Lesklé zelené listy mají špičatý tvar a jsou velmi dekorativní.

Toulcovka, foto: Pixabay, aaaoff

Gardénie

Gardénie jsou krásné voňavé květiny, které většinou najdete na zahradě, ale podobně jako u jasmínu mohou posloužit jako pokojovky. Vydávají vůni, která snižuje stres a navozuje spánek, což je podobné jako u jasmínu. Ostatně samotné aroma je mu velmi podobné. Vědci dokonce porovnávali vůni gardénie s prášky na spaní a rostlina si vůbec nevedla špatně. Gardénie má raději světlejší stanoviště.

Gardénie. Foto: Wikimedia Commons, Adriel anv00 – Own work, CC BY-SA 4.0

Zdroj:
proflowers.com
dreams.co.uk
housebeautiful.com

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *