Jak vybrat vánoční stromeček a jak se o něj správně postarat

Pečlivý výběr vánočního stromku je velmi důležitý, protože chceme nejen správný druh, ale také zajistit, aby vydržel co nejdéle. Proto i po donesení domů potřebuje správnou péči. Víme, jaká to je.

Možná zvažujete, jestli koupit živý stromek, nebo raději sáhnout po tom umělém. Je potřeba vědět, že vánoční stromky se pěstují na speciálních plantážích k tomu určených. Přírodu tedy ničit nebudete.

Co je důležité vědět před nákupem vánočního stromku

Vánoční stromek je vhodné kupovat ve venkovních prostorách, kde má lepší podmínky. Někteří prodejci umožňují stromek předem na plantáži vybrat a uříznout na poslední chvíli. Jinak by stromek měl vypadat svěže, neměl by být poničený, opadávat a měl by být spojen s dobrým servisem. Zkušený odborný prodejce nejen poradí, který vybrat, ale také podá informace o další péči. Někde nabízejí i seříznutí do stojánku (to je ale ideální dělat až na poslední chvíli, aby stromek předem neusychal) a zabalení stromku.

Stromek by měl být pokud možno souměrný a pravidelný. Není dobré, aby silně ronil pryskyřici.

Který druh stromku vybrat

Který druh stromku vybrat závisí na vašich finančních možnostech, preferencích vzhledu a výdrži. Klasikou jsou smrčky, které jsou také nejlevnější, mají hustou korunu, ale vydrží nejkratší dobu. Smrk ztepilý v teple poměrně rychle opadává, smrk pichlavýje hustější a vydrží déle, zato více píchá. Smrk stříbrný je dražší, ale elegantnější.

Druhou možností je borovice, která vydrží déle, ale nevýhodu může představovat to, že má řídké větve. Borovice černá je populární pro svou kouzelnou vůni.

Velmi oblíbeným vánočním stromem je jedle, speciálně ta kavkazská, která hezky vypadá a navíc jehličky nepíchají. Důležitý je ovšem jejich původ, což je zárukou, že brzy neopadá. Velmi dlouho se můžete těšit třeba z jedlí z dánských plantáží. Nakonec jsou možností i exotičtější jehličnany, ale ty už tolik populární nejsou.

Jak se o stromek postarat doma

Po přinesení domů, je dobré stromek vybalit ze sítě, seříznout o zhruba dva centimetry seříznout a po kůru (zbytečně ji neodstraňujte) ponořit do kýble s vodou, kam dáme také výživu pro vánoční stromky. Zkušení prodejci upozorňují, že pokud je okolo nuly není nutno ho dávat do vody. Měl by zůstat v chladnu, ať už to bude zahrada, balkon, terasa, garáž, nevytápěná předsíň. Venku by neměl být umístěn na jižní straně. Stromek potřebuje pravidelně doplňovat vodu.

Vánoční stromek v pokoji

Jak se postarat o stromek v pokoji? Seříznutý stromek tak, aby se vešel do stojánku, dobře upevníme. Měl by být zajištěn tak, aby nehrozil jeho pád. Postavíme ho pokud možno do stínu, kam nejde přímé slunce a určitě by neměl stát u topení. Pod stojánkem by měla být miska s vodou, kterou je potřeba pravidelně doplňovat. Je známé, že nejvíce vody potřebují smrky.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *