Jak správně prát, aby prádlo vydrželo co nejdéle

Co by mělo být složitého na praní prádla? Proces je jednoduchý, pokud dodržujete pár pravidel. Když se vyhnete chybám, vydrží prádlo déle a vy ušetříte peníze za nové. Využijte tipy, které vám pomohou.

Praní prádla opravdu není věda. Důležitá je volba podle doporučené teploty praní, třídění prádla podle barvy. Víme, čím se oblečení a další textil zničí, ale také to, kdy použít aviváž a kdy ne. Ale pěkně postupně.

Jak třídit prádlo podle barev

Základním krokem, když přijdete ke koši plném prádla, je jeho správné roztřídění. Nestačí třídit na bílé a barevné. Pokud chceme třídit lépe, doporučuje se zaměřit na barvy mnohem více. V reálu to vypadá takto: jedna pračka čistě bílé prádlo, samostatné bílé prádlo s barevnými vzory, do další pračky dáme prádlo odstínů červené, od růžové, přes červenou, oranžovou a vínovou, až po hnědou. Samostatná pračka patří i šedému, modrému, zelenému a černému prádlu. Nejlepší je ale pro udržení barev prát i černé prádlo zcela samostatně. Pokud vám to přijde příliš komplikované, třiďte alespoň bílé – barevné černé.

Třídění prádla podle materiálu

Prádlo je potřeba třídit nejen podle barev, ale i podle materiálu. Kdybyste dali různé materiály k sobě a vyprali je na nevhodnou teplotu, mohli byste je i zničit. Speciální péči vyžadují jemné tkaniny, kam patří třeba spodní prádlo. To je třeba prát samostatně. Jinak by se mohly poškodit přílišným množstvím vody. Dříve se doporučovalo prát spodní prádlo kvůli hygieně na 60 °C. Dnešní prací prostředky dobře fungují už při nízkých teplotách. 

Jak je to s programy praní

Pračky mají speciální programy podle teploty vody, tak také podle materiálu prádla. Vybírat tak můžeme z programů ruční praní, vlna, jemné praní, jemné látky, apod. Program je třeba vybrat podle toho, co budete prát. Vhodný program napomůže k udržování prádla v dobrém stavu.

Foto: Freepik, rawpixel.com

Správná teplota k tomu výrazně přispěje. Když zvolíte vysokou a není k tomu důvod, můžete prádlo dokonce i zničit. Předpírka se většinou už nevyužívá, spotřeba elektřiny je pak nižší. Většinou pereme na teplotu mezi 40 °C – 60 °C. Na 40 °C se doporučuje prát oblečení, jako jsou mikiny, kalhoty (pokud nejsou se speciálními vlákny). Na 60 °C pereme pracovní oděvy, ručníky, ložní prádlo. Ale pozor, některé materiály je třeba prát na teploty nižší. Sledujte štítky na textilu. Vysvětlivky k nim se dozvíte na konci tohoto článku.

Praní na 30 °C

Na třicet stupňů pereme obzvláště jemnější prádlo, jako je spodní prádlo, ponožky, košile, trička, blůzy. Na třicítku volíme většinou rychlý program, který pere mezi 15-20 minutami.

Jak vyprat skvrny

Když dostaneme do prádla oblečení od bláta, trávy je třeba prát na vyšší teplotu (60 °C) pokud to materiál oděvu umožňuje, nebo využijte prostředek k odstranění skvrn. Sáhnout můžete také po jádrovém nebo žlučovém mýdlu.

Na tohle při praní nezapomeňte

Pokud máte oděvy z hedvábí, dejte je vždy do ochranného sáčku (můžete do něj dávat i další materiály, které se nemají poničit), aby se nepoškodily. Vlna se nesmí prát při vysokých teplotách (max. 40 °C). Kromě toho je třeba vždy prát menší počet kusů, zvolit program rychlého ždímání (případně zvolit mechanické snížení ždímání). Výrobky z vlny se nesuší na sušáku, ale na igelitu na rovné podložce.

Pračku je lepší nechat alespoň z jedné třetiny prázdnou. prací prostředek je lepší dávat do bubnu pračky. Nemusí se jednat o velké množství. Je potřeba, aby se dobře rozpustil, prádlo se pak i lépe vymáchá a nebude příliš zmačkané. Na 30 °C neperte robustní kusy. Nebudete je mít vyprané ani pořádně vyždímané.

Náš tip: Jak na dobře vyprané prádlo krok za krokem

Čím se oděv ničí? Může se jednat špatný výběr pracího cyklu, nebo o procesu sušení. Je třeba vědět, že odmáčení prádla začíná napuštěním vody, je tedy zbytečné dlouhé praní, pokud k tomu není skutečně důvod.

Pokud je to možné, zvažte použití přírodních prostředků, které mohou být šetrnější. Některé prádlo je nezbytné prát ručně nebo pomocí programu ruční praní.

Jak se vyznat v pracích symbolech a symbolech pro ošetření textilu

Před praním je třeba vždy zkontrolovat etiketu a respektovat údaje v ní uvedené. Víte ale, co jednotlivé základní znaky znamenají?

  • Vanička – ruční praní
  • Žehlička – žehlení
  • Čtverec – sušení
  • Kruh – chemické čištění
  • Trojúhelník – bělení
Neperte ve vodě.
Ruční praní a praní v pračce. Při maximální rychlosti program pro praní bavlny. Normální mechanické působení, máchání a odstřeďování.
Čára označuje praní s nižší rychlostí, programy na šetrné praní (máchání při nízké teplotě a krátké odstředění). Je možné prát při střední rychlosti s programem pro syntetické materiály. Snížené mechanické působení, nižší teplota při máchání a snížená akce ždímačky.
Dvě čárky prádlo lze prát jen s programem na praní vlny při minimálních otáčkách a rychlosti.
Ruční praní, obvyklé máchání, jemné odstřeďování.
Praní v pračce, číslo udává maximální teplotu vody.
  Může se žehlit.
Maximální teplota žehlení na jednu tečku (110 °C), ideálně bez použití páry.
Maximální teplota žehlení na 150°C.
Maximální teplota žehlení na 200°C.
Nežehlit.
Chemické čištění povoleno, všechny typy chemických čistících prostředků.
Chemické čištění, při kterém se může srazit prádlo.
Chemické čištění se všemi pracími prostředky.
Chemické čištění prostředky s uhlovodíky a trifluorotrichloroethany.
Chemické čištění pomocí perchlorethylenu.
Chemické čištění pomocí perchlorethylenu, opatrnost při praní.
Chemické čištění není povoleno.
Zákaz bělení.
Bělení s jakýmkoliv přípravkem na bělení.
Možnost bělení chlorem.
Možno sušit v sušičce.
Nesušit v sušičce.

Při dodržování tipů a pracích symbolů prodloužíte životnost vašeho textilu.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *