Chcete vyřezat podzimní dekoraci z dýně? Takhle nejdéle vydrží

Podzim je plný barev a pokud máte rádi různé dekorace, možná saháte právě po dýních. Který druh dýní přímo vybízí k vyřezávání. Jak na to a jak tuto dekoraci upravit tak, aby vydržela co nejdéle. Inspirujte se našimi tipy.

Na vyřezávání se skvěle hodí mexická dýně a také dýně Goliáš. Vyřezávaná dýně je zajímavou dekorací, která prozáří každý kout.

Jak si vyřezat dýni

Do zdobení dýně se může zapojit celá rodina a původně anglosaský zvyk se i u vás může stát rituálem. Co budete potřebovat k vyřezání? Velkou pevnou dýni v dobrém stavu, fix, ostrý nůž, pevnou lžíci na dlabání a misku na dužinu a semínka. Pokud chcete zapojit i malé děti, můžete si vzít na pomoc vykrajovátka na cukroví.

Vzhled vyřezané dýně záleží na vaší fantazii. Obecně je ale třeba uvést, že více detailů vede ke komplikovanějšímu výřezu. Jako první je potřeba, abyste uřízli vršek dýně. Přitom je důležité provést řez mírně šikmo, aby přiklopená část nepropadávala. Velikost otvoru záleží na vás, ale budete odtamtud tahat dužinu, tak to musí být pohodlné. Pak je čas na vymyšlení „obličeje“. Namalujte si vzhled fixem, třeba se inspirujte obrázky v tomto článku. Více detailů vede ke komplikovanějšímu vyřezávání.

Foto: Pixabay

Jak prodloužit životnost vyřezané dýně

Aby vaše práce zůstala co nejdéle vidět, je vhodné, když využijete některé z našich tipů. Dýně by měla být dostatečně velká, aby se vám dobře vyřezávala, pevná a samozřejmě nepoškozená, bez měkkých míst, porýpání a oděrků. Je to stejné, jako když vybíráte dýni na vaření.

Den před vyřezáváním vložte dýni do kbelíku s vodou. To povede k delší životnosti. Dýně se nebude vysoušet a bortit.

Před vyřezáváním si důkladně umyjte ruce. Je důležité vědět, že mastnota z prstů může urychlit proces hniloby, takže se dýně dotýkejte jen když to opravdu potřebujete. Na vyřezávání používejte zcela čisté nástroje, jinak by se vyřezané části mohly začít kazit, případně plesnivět.

Dužinu důkladně odstraňte, jinak by dýně začala hnít. Právě toto je jedním ze základních pravidel pro dlouhou životnost vyřezané dýně. Čím víc si dáte záležet, tím déle vám pak vaše kouzelná dekorace vydrží. Dužinu můžete využít na smoothie, nebo třeba pyré. Využít se dají i semena. Než budete dál dýni vyřezávat, nechte dutinu dobře vyschnout. Pokud by zůstala uvnitř vlhká, spolu s větším vystavením vzduchu z řezů, vedlo by to k rychlejší hnilobě.

Jak se může dýně znehodnotit? Může vyschnout a mohou ji napadnout plísně. Proti plísním můžete využít dezinfekční prostředek proti plísním. Nechte ho působit 20 minut, a pak setřete. Velmi snadným řešením je vazelína, která pomůže proti vysychání. Prodává ji třeba drogerie DM, ale koupit ji můžete i v lékárnách. Variantou je také olivový nebo kokosový olej, který je ještě lépe k sehnání. Vazelínou nebo olejem natřete nejen řezné plochy, ale také vnitřní část dýně. celý vnitřek dýně a ošetřete všechna místa, kde se nachází řezy. Dýně bude lépe ošetřená.

Foto: Freepik, graystudiopro1

Jedním z protiplísňových opatření je postříkání směsí mátového oleje a mýdla (ideálně mátovým). Máta peprná nejen krásně voní, ale má právě také protiplísňové vlastnosti.

Také umístění má vliv na životnost dýně. Dejte ji na parapet, lépe ale do zádveří, na balkon, terasu, na zahradu. Dýně nemají rády horko ani mráz. Ideální venkovní místo je v suchu, ve stínu – může to být tedy krytá veranda. Aby se do dýně nepustili živočichové, dejte je do výšky a nenechávejte na zemi. Za zmínku také stojí, že na betonu bude hnít dýně rychleji. Pokud je to proto možné, položte dýni na třeba na dřevo, seno. Vytvoříte tak ještě zajímavější dekoraci.

Jak osvětlit dýni? Protože nemá ráda teplo, které vede k vysoušení, je svíčka na baterky vhodnější než klasická svíčka. Využít můžete i jiné druhy osvětlení, ze kterých nejde teplo.

Co pomůže osvěžit vyřezanou dýni? Dejte ji přes den na chvíli do chladu, do sklepa, do lednice.

Úvodní foto: Freepik/senivpetro
Zdroj: bhg.com, tasteofhome.com, lizmarieblog.com

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *