Chcete domů vánoční hvězdu? Poinsettie patří mezi oblíbené květiny. Takhle vydrží dlouho

Máte rádi vánoční hvězdu? Poinsettie vám zkrášlí interiér v nejrůznějších podobách. Pokud chcete, aby vám vydržela dlouho, je třeba respektovat několik pravidel. Přečtěte si, na co se zaměřit.

Známe ji jako vánoční hvězdu nebo anglicky jako poinsettii. Botanický název ale má pryšec nádherný. Rostlina oblíbená pro své krásné listy a listeny obvykle zabarvené do výrazně červené barvy. Mohou mít ale i bílou barvu. Nejčastěji si je pořizujeme na adventní období, kdy svou krásnou barvou vytvoří krásnou atmosféru, která je v tomto období tak potřeba.

Při nákupu vybírejte vánoční hvězdu v dobré kondici

Úspěch krásné rostliny a její výdrže začíná už nákupem. Vánoční hvězda je původem z Mexika. V tropickém podnebí dorůstá až metrové výšky. Moderní formy vánočních hvězd mají také rády světlo a teplo. Nesvědčí jim tma, průvan a chlad (pod 15 °C). Sledujte v obchodě proto, kde jsou hvězdy umístěny. Pokud budou ve špatných podmínkách, většinou přijdou o listy během pár dnů a o rostlinu přijdete.

Foto: starsforeurope.com

Jak má tedy vypadat vánoční hvězda v dobré kondici? Má mít svěží a husté nepoškozené listy. Na rostlině by se také měla objevovat poupata žlutozelených květů uprostřed barevných listenců. Sledujte stav hlíny v květináči. Neměla by být ani vyschlá, ani příliš promočená. Někdy na rostlině bývají třpytky, což ale není pro rostlinu dobré.

Přeneste správně a bezpečně rostlinu domů

Hvězdu si nechte na cestu domů dobře zabalit a nenechávejte ji zbytečně nikde v chladu. Nejlépe do více vrstev papíru. Pokud bude pod nulou, nechte zabalit i květináč. Kořeny budou lépe chráněny. Rostlina by se měla dostat co nejrychleji domů.

Kam vánoční hvězdu doma umístit

Když přijdete domů, dejte rostlinu do chladnější místnosti a sundejte z ní obal. Je třeba počkat několik hodin, než se aklimatizuje, aby to pro ni nebyl teplotní šok. Pak ji dejte na vhodné místo.

Takové místo by mělo být světlé, chráněné před průvanem a velkými výkyvy teplot. Nehodí se umístění hned vedle vchodových dveří (chlad a průvan). Když dáte hvězdu k oknu, tak si pohlídejte, že je dobře izolované. Při větrání místnosti je důležité rostlinu přemístit na chráněné místo, aby nebyla v průvanu. Hvězdám vyhovuje teplo, ale ideální místo není přímo u radiátoru nebo kamen. Hvězda by pak pro přílišné teplo shazovala listy.

  • Ideální teplota v místnosti: 15-22 °C.
  • Pro ochranu spodní části rostliny – miska pod květináč.
  • Čím je v místnosti tepleji, tím více vody rostlina potřebuje.
  • Vánoční hvězdy lépe snášejí mírné sucho než přílišnou vlhkost.
  • Když vrchní část půdy v květináči vyschne, je čas zalévat (roli hraje okolní teplota, vlhkost, velikost květináče). Malé hvězdičky v květináčích o průměru 6 cm potřebují kvůli menšímu objemu půdy zalévat častěji než například rostliny v květináčích o průměru 12-13 cm.
Foto: starsforeurope.com

Jakým způsobem zalévat vánoční hvězdu?

Vyberte si jednu z možností

  • Zalévejte vodou o pokojové teplotě shora (každé 2-3 dny malé množství vody) hlína má být rovnoměrně vlhká.
  • Nalijte vodu do podmisky, kořeny pohltí tolik vody, kolik rostlina potřebuje.
  • Ponořte kořenový systém do vody, dokud hladina nepřestane bublat. Pak hned hvězdu vytáhněte, nechte ji okapat a vraťte do květináče.

Vždy dbejte na to, aby byla z podmisky nejpozději po 15 minutách odstraněna přebytečná voda. Jinak dojde k přemokření a poškození kořenů.

Zdroj: starsforeurope.com, cs.wikipedia.org, 

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *