Kombinované chladničky jsou oblíbené, ale mají velké nedostatky

Kombinované chladničky patří mezi oblíbené a praktické pomocníky. Nezávislá spotřebitelská organizace dTest zjistila nárůst propadlíků ve zkoušce mrazniček. Problémy byly nejen s dosažením potřebné teploty v mrazáku, chladničky si vedly podstatně lépe. Jaké problémy ještě byly zjištěny?

Do tohoto testování bylo zařazeno 27 kombinovaných chladniček, přičemž byla sledována hlavně rychlost dosažení a rovnoměrnost požadované teploty i její stabilitu. Odborníci věnovali pozornost i obsluze a spotřebě. Oba faktory jsou velmi podstatné.

Zkoušky chlazení a mražení

„Měříme při nich, za jak dlouho dokáže přístroj zchladit náplně na teplotu 8 a 5 °C, v mrazicí části pak na –18 °C. Hodnocení může být sníženo za výraznější rozdíly teplot v různých částech chladničky i mrazničky,“ vysvětluje šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.

Teplota 8 °C nepředstavovala většinou problém, horší to bylo s poklesem na 5 °C. Chladnička Indesit LI7 S1E W se velmi blížila maximální délce testovacího cyklu, tedy 48 hodinám. Mražení v tomto intervalu nestačil zvládnout model Romo RCA361XA++. Nedostatečný mrazicí výkon ale podalo hned sedm kombinovaných chladniček, šest skončilo na druhém nejhorším místě. Nízké hodnocení souviselo nejen s dobou potřebnou k dosažení stanovené teploty, ale také s příliš velkými rozdíly teplot na různých místech vnitřního prostoru, a to nejen v mrazicí části. Často totiž dochází kvůli společným chladicím systémům v důsledku delšího ochlazování jedné části, k nadměrnému ochlazení jinde.

Velký rozptyl teplot předvedla například lednička Grundig GKN26845FN. Uvnitř mrazáku byla při testu teplota vcelku stabilní, v různých částech chladničky jsme ale naměřili od –3,2 do 9,1 °C,“ upřesňuje Hana Hoffmannová.

O špičkovém chlazení odborníky přesvědčila chladnička Beko RCNA406E60ZXBHN. Na průměrnou teplotu 8 °C se dostala snadno za méně než devět hodin, a navíc bez velkého rozptylu teplot. Při mrazení průměrné teploty –16 °C nejrychleji dosáhla trojice přístrojů LG (tedy GBB71PZ DMN, GBB72PZ DMN a GBB61S WJMN) a Samsung RB38T676CS9/EF.

Tepelná stabilita většinou nepředstavuje problém

Změny okolní teploty rozhodily kombinovanou chladničku Zanussi ZTAN28FW0. Ta se nedokázala vypořádat s poklesem okolní teploty na 10 °C, ani s jejím nárůstem na 32 °C. Za tepelnou stabilitu získala nedostatečné hodnocení. Naprostá většina testovaných přístrojů ale zvládla alespoň částečně přizpůsobení novým teplotním podmínkám, často velmi dobře.

Na kvalitní izolaci při výpadku proudu nespoléhejte

Pro zachování co nejlepší kvality potravin se provádějí i zkoušky izolace. Zjišťuje se, za jak dlouho po výpadku elektrického proudu vzroste vnitřní teplota v mrazničce z –18 na –9 °C. Okolní teplota při zkoušce je 25 °C.

Na chladničky s opravdu kvalitní izolací jsme nenarazili ani minulý rok, ani letos. Obecně nečekejte, že při výpadku proudu zůstane v mrazničce dostatečně nízká teplota celý den,“ říká k tomu za dTest Hana Hoffmannová.

Již za necelých 11 hodin vystoupala nad limit teplota v chladničkách Zanussi ZTAN24FW0 a ZTAN28FW0, které si v této zkoušce vedly nejhůře. Zároveň patří k přístrojům, které měly v rámci testu nejvyšší poměrnou spotřebu elektrické energie. To dává smysl, protože podle výsledků zkoušek izolace nechtěně „větrají“.

Dobrých hodnot ohledně izolace dosahovaly modely Siemens KG49EAICA a Haier C3FE844CGJ, které udržely teploty pod -9 °C déle než 20 hodin. Příjemnou spotřebu vzhledem k použitelnému vnitřnímu objemu naměřili v dTestu například u chladniček Haier C3FE844CGJ a Gorenje NRC6194SXL5M.

Nové energetické štítky

O nových energetických štítcích jsme psali. Od března 2021 se totiž označují jinak. Obsahují jednotnou škálu energetických tříd od A do G, zmizelo označení s plusky přidávanými k třídě A. Nově na nich ale najdeme QR kódy, prostřednictvím kterých je možné rychle nahlédnout do evropské databáze EPREL. Snáz porovnáte výrobky. Spotřeba energie výrobků je nově uvedena na zvýrazněném místě uprostřed štítku. V případě chladniček jde o roční spotřebu.

Zdroj: dTest

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *