Monstera – nenáročná dekorativní pokojovka je v kurzu

Monstery jsou nádherné monstrózní rostliny, které váš interiér zase o trochu víc poposunou ke květinové džungli. Pokud ji milujete a máte malý prostor, pořiďte si její menší variantu. Zvládnout základní péči je snadné, poradíme, jak na ni.

Monsteru nařízkujte

Monstery jsou velmi populární rostliny, takzvaná urban jungle (městská džungle) je v kurzu, ale hůře se shání. Spíše než v kamenných obchodech ji najdete v internetových obchodech. Spousta lidí se ale ráda podělí o řízek nebo dokonce o rostlinu celou. Pro řízek stačí uříznout list s vzdušným kořenem (někdy stačí zkusit i samotný list). Tento list se pak dá do vody, aby vytvořil kořeny, ale dobře zvládne i zasazení do hlíny.

Kde se vzala monstera

Monstera patří mezi tropické liány z rodu áronovitých. V přírodě ji najdete v tropických oblastech Jižní, Střední a Severní Ameriky, jak šplhají ke světlu po nějaké opoře, typicky po kmeni stromu. Při šplhání jim pomáhají vzdušné kořeny. Těmi se přichytávají a dostávají se až do výšky 20 metrů. Když se vzdušné kořeny dostanou k zemi, zakoření, a pak mají také stabilizační funkci.

Druhy monster

Monstera má několik druhů (22 a spoustu vyšlechtěných kultivarů). Nejběžnější je ta obrovská podoba rostliny – Monstera deliciosa. Pokud potřebujete, s ohledem na nedostatečné prostory, menší druh, zvolte Monsteru adansonii, někdy se jí říká i Monkey Mask a je neméně oblíbená.

Monstera adansonii, foto: Zahrada na niti

Monstera je nenáročná na pěstování

Monstera potřebuje vhodné podmínky. Skvěle se jí daří v teplejší místnosti, ideálně mezi 20-30 °C. Protože miluje teplo, při vyšších stupních se dobře rozrůstá. Nádhernou podobu monstery podpoříte, když ji budete pravidelně během celého roku rosit, miluje totiž jako správná pralesní rostlina vlhkost. Dobré je také otírat z listů prach vlhkým hadříkem. Rostlina by měla být na světlejším místě, ale ne na přímém slunci. Monstera bude potřebovat oporu, po které se bude moct plazit.

Hlína vhodná pro monsteru

Protože monstera patří mezi tropické rostliny, vyhovuje jí rašelina.

Zálivka s rozmyslem

Tuhle rostlinu budou milovat ti, kteří to se zaléváním nepřehánějí. Při zalévání je třeba hlídat, jestli je zemina suchá. Teprve pak ji zalijte. Záleží tedy na podmínkách, které máte doma. Může to být jednou za pár dnů, ale i až za týden. Dlouho ji ale bez zálivky nenechávejte. Monstera ale nemá ráda ani přemokření, v květináči jsou potřeba drenážní otvory na odtok nadbytečné vody.

Hnojení monstery

Monsteru můžete přihnojovat. Stačí jednou za dva týdny využít hnojivo pro zelené rostliny, v zimě stačí jednou za dva měsíce.

Přesazování monstery

Monsteru stačí přesadit jednou za dva roky do většího květináče, případně alespoň vyměňte horní část zeminy. Vzdušné kořeny vracejte do květináče nebo je obložte mechem.

Zdroj:
Wikipedia.org.
Zahradananiti.cz
D. G. Hessayon. Pokojové rostliny. Beta-Dobrovský Ševčík, Praha-Plzeň, 1996

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *