Velký úklid domácnosti bez stresu? Chce to plán

Velký úklid představuje pro většinu lidí nutné zlo. Pokud si ale nepořídíme úklidovou službu, bez něj to nepůjde. Jak se ze spousty nepořádku nezbláznit a zvládnout úklid s klidem?

Základem je plán

Bez plánování to nepůjde. Na tuhle monsterakci si vyčleňte dostatek času na přemýšlení. Co vše se musí uklidit? Co nejvíce spěchá? Do jakých detailů hodláte zajít? Neváhejte si vše sepsat. Pomoci může klasická tabulka, která bude obsahovat přehled činností, kdo a kdy je bude vykonávat. Nezapomeňte na odškrtávací políčko, hotová práce se musí oslavit, minimálně odškrtnutím. Přehled hotového úklidu pak také vzbuzuje dobrý pocit. Nezapomeňte popřemýšlet i nad tím, co vše budete potřebovat – které úklidové prostředky, které náčiní.

Nezapomeňte na pomocníky

Možná se dokonce v rodině najde někdo, koho bude bavit i třeba jen jedna konkrétní činnost. Toho je třeba využít, i když to třeba bude jen dílčí činnost. Když vás čeká generální úklid, berou se všichni dobrovolníci.

Nezapomeňte na pomocníky v domácnosti jako parní čističe, elektrické mopy, roboty na podlahu, kvalitní vysavače, roboty na mytí oken a různé další vymoženosti. Některé dokonce pracují zcela samy. Pokud některé nemáte doma, stojí za zvážení, jestli by ve vašem případě nestály za investici, která se projeví v úspoře času.

Vytvořte si časový harmonogram

Určitě máte představu, kolik času potřebujete na určitou činnost. Sami nejlépe víte, jak vám jde úklid od ruky. Stanovte si i určitou denní dobu, o které budete vědět, že se v ní do úklidu budete moci pustit.

Hnací motor úklidu

Kromě odškrtávaných políček, které vytváří dobrý pocit, nezapomeňte na oblíbenou hudbu. S ní totiž jde práce mnohem líp.

Vysávat můžete sami, pomocníky ale mohou být i roboti. Photo by yanalya – freepik.com

Jak postupovat při úklidu

Odborníci na úklid říkají, že by úklid měl mít systém. Postupovat má smysl od nejvzdálenějšího bodu bytu nebo domu, konec by měl být u vchodových dveří.

Ujasněte si, které činnosti jsou nejtěžší, a těmi začněte. Uklízet by se mělo systémem odshora dolů – tedy od stropu po podlahu. Jako poslední si nechte kuchyň a koupelnu. Úklid těchto prostor je na samostatnou kapitolu. Rozmyslete si, jestli se pustíte i na úklid ledničky, nebo jestli na ni přijde někdy později. Zbytečných věcí se zbavujte, možná udělají radost někomu jinému.

  • Vyluxujte pavučiny u stropu, nezapomeňte i kolem světel.
  • Omyjte lustry.
  • Osprchujte květiny a nechte je uschnout.
  • Otřete nábytek navlhčeným hadříkem, dobře vysušte. Z ploch odstraňte zbytečné věci.
  • Vytepujte sedací soupravu.
  • Omyjte okna, dejte vyprat záclony, pověste je.
  • Vysávejte a myjte podlahu.

Důležité poselství

Úklid je jen úklid. To, že není vaše domácnost jako blyštivá koule, není životní prohra. Velký stres vás nikam neposune, spíše zničí. Abyste vše s klidem zvládli, potřebujete dostatek času (vyplatí se ho při plánování nadhodnotit). Pokud ho nemáte, vrhněte se na ty nejdůležitější činnosti, které je potřeba udělat.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *