Jak zvládnout úklid během jednoho víkendu. Máme návod (druhý díl)

Velký jarní úklid se blíží a naše plány získávají zase o něco lepší obrysy. Vše se dá s dobrou přípravou stihnout za dva dny. Jako bonus pro vás máme i přehled úklidu k vytištění.

Pokud na úklid budeme sami, půjde uklidit jen ty nejdůležitější věci, třídění oblečení a výměnu šatníku necháme na některý z následujících víkendů.

Sobotní dopoledne: úklid kuchyně

Sundáme záclony a závěsy a vypereme je. Pokud jsme si vybrali slunečný víkend, bude možné je sušit venku. Jako první přichází na řadu lednice. Je třeba ji vyčistit alespoň jednou v roce a jaro je takovou hezkou příležitostí. Ideálně kompletně vyndat, vymýt octovou vodou, utřít a uložit zpátky pouze věci, které jsou čerstvé a nezkažené. Ostatního se zbavíme. Pokud máme mrazák, vyčistíme i ten. Opět do mrazáku vracíme pouze ty potraviny, které jsou v pořádku a nejsou znehodnocené. Do šuplíků nebo poliček mrazáku vytřených octovou vodou a důkladně vysušených dáme znovu potraviny, bez nánosů ledu.

Pokračujeme s vyčištěním myčky – pustíme čisticí program, přilijeme hrnek octu. Při tom, když bude pracovat myčka, se vrhneme na troubu. Vyndáme z ní mřížky a necháme odmočit. Pokud máme troubu s pyrolízou nebo parním čištěním, máme vyhráno, protože práce bude méně. Oba čisticí programy jsou k nezaplacení. Jestliže jsme v tom sami, trochu rozehřejeme troubu (ca. 100 °C), připravíme si v hrnku kašičku ze sody a teplé vody a naneseme ji na prostor trouby – celé – kromě ventilátoru a topných těles a necháme ji působit, už s vypnutou troubou.

Dále se můžeme pustit do mikrovlnky. Na ni stačí hrnek kyselé vody (třeba ocet s vodou) a přístroj na pár minut spustíme na maximum. Necháme ji stát a jdeme se věnovat povrchu skříněk a dvířek. Nezapomeneme na nerezové povrchy.

Nezapomeneme se najíst a odpočinout si.

Sobota odpoledne – dokončení kuchyně, toaleta, obývací pokoj

Po obědě a krátkém odpočinku se pustíme oken v kuchyni, důležité je nezapomenout ani na vyčištění žaluzií. Vyndáme nádobí a vytřeme skříně zevnitř i zvenčí. Nezapomeneme ani na úklid jídelního stolu a židlí. Dočistíme troubu vlhkým hadrem a nakonec ji vysušíme. Zameteme, vyluxujeme a stáhneme podlahu v kuchyni. Vyhodíme odpadkový koš a omyjeme ho. Zkontrolujeme a pouklidíme stav linky, co na ni nepatří, odstraníme.

Na toaletě do záchodové mísy nalijeme čistič a zavřeme ji. Zkontrolujeme stav umyvadla, pokud jsou na něm nánosy vodního kamene, připravíme si kašičku ze sody a vody a naneseme ji na kámen. Necháme působit asi půl hodiny, a následně spláchneme horkou vodou.

V obývacím pokoji sundáme povlaky z polštářků, dáme je vyprat. Utřeme prach ze skříní i uvnitř nich. Utřeme stoly a poličky. Omyjeme žaluzie a kryty světel. Vyluxujeme sedačky, židle (pokud můžeme využít mokré čištění, je to jen výhoda). Omyjeme okna a parapety zevnitř a zvenčí, vyluxujeme a umyjeme podlahu. Umyjeme dveře v kuchyni, na toaletě i v obývacím pokoji.

Fotoí: Freepik, zinkevych

Neděle dopoledne – koupelna, dětský pokoj

V neděli obvykle potřebujeme relax. Tento víkend je ale jiný čeká nás pořádný zápřah a neděle značí, že už jsme za polovinou. Jako první se pustíme do koupelny. Vyčistíme sprchu od obkladaček, přes stěnu sprchy, až po baterii. Místům s vodním kamenem budeme opět věnovat větší péči. Také vanu omyjeme zevnitř i zvenčí, postaráme se také o baterii. Vyndáme filtr z pračky a opatrně ho umyjeme pod tekoucí vodou. Znovu zašroubujeme, do pračky nalijeme hrnek octu a pustíme program.
Vyčistíme kryty světel, vyleštíme zrcadlo, omyjeme skříňky. Pokud najdeme spotřebované produkty, nebo nepoužívané, odstraníme je. Omyjeme stěny koupelny, okna a parapety (zevnitř i zvenčí). Sáhneme podlahu a vyměníme ručníky.

V dětském pokoji nás nejspíš čeká spoušť. Musíme sebrat všechno špinavé prádlo, které se všude možně válí, sundat povlečení, a vše dát vyprat. Stavíme se i v ložnici a sundáme všechno povlečení. Nezapomeneme ani na přehozy a povlaky dekoračních polštářků. Pokud je hezké počasí dáme povlečení vyprat a ven vyfoukat. Pokud má dítě v pokoji koš, nejspíš bude přetékat, vysypeme ho. A teď jídlo!!!

Neděle odpoledne: dokončení dětský pokoj, ložnice, chodba

Po nezbytném doplnění energie pokračujeme dětským pokojem. Ze skříní utřeme prach, na vnitřek skříní si vyhradíme speciální den, pokud nemáme pomocníky. Větší děti to hravě zvládnou samy. Utřeme prach, vyluxujeme postel a matraci. Omyjeme žaluzie, kryty světel, okna a parapety zevnitř a zvenčí. Zkontrolujeme stav květin na poličkách, kolik jich ještě žije. Postaráme se o ně. Pak už jen povlékneme nové povlečení, vyluxujeme a umyjeme podlahu.

V ložnici máme skříně s oblečením (případně platí pro šatnu), můžeme vytřídit zimní oblečení (zimní svetry, kalhoty, sukně, věci na zimní sporty), zbytečného se zbavit. Pokud něco nenosíme, může oblečení dělat radost někomu jinému. Vyndáme jarní oblečení.

Otřeme prach ze všech skříní, nočních stolků. Omyjeme žaluzie, okna a parapety. Vyluxujeme postel, matrace a podlahu, a pak ji stáhneme. Povlečeme postel.
Pověsíme záclony a závěsy všude, kde je to potřeba.

Ve vstupu do bytu zkontrolujeme stav bot. Zimní obuv uklidíme a vyndáme tu jarní. Umyjeme dveře v dětském pokoji, ložnici a nezapomeneme ani na vchodové dveře. Vyluxujeme a setřeme podlahu v chodbě a vchodu do bytu.

Jdeme bouchnout šampaňské a tuhle estrádu úspěšně zakončíme.

Máme pro vás přehledy činností jarního úklidu ke stažení.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *