Ocet na úklid: postará se o téměř celou domácnost

Chtěli byste uklízet bez chemie? Pomocí několika obyčejných pomocníků je to hračka. Jedním z těch základních je ocet. S octem dokážete uklidit téměř celou domácnost. Na co se hodí?

Ocet je levnou surovinou. Ten obyčejný se vejde do pár korun, pokud budete mít doma jablečný nebo vinný, zvládnou práci také. Ale proč zbytečně utrácet. A kde všude ocet pomůže? Uklízí, dezinfikuje. Vyčistí, zbaví zápachu, mastnoty, vypere, zbaví materiál plísní a škůdců. V rámci domácnosti se uplatní téměř všude.

Úklid ploch v kuchyni

Ocet spolu s vodou si můžete vzít na pomoc na plochy v kuchyni. Nejenže je vyčistí a vydezinfikuje, ale i naleští. To oceníte především u nerezových ploch. Na většinu kamenných materiálů a na beton ale ocet nepoužívejte. Pozor si také dávejte na tmel.

Jak s octem pracovat? Na úklid se hodí nalít sklenici octa do rozprašovače a dolít vodou. Stříkané plochy se pak jen otřou čistým hadrem nebo papírovou utěrkou. Není je třeba znovu umývat.

Úklid sporáku

Na úklid sporáku, mikrovlnky nebo třeba trouby se hodí ocet smíchaný s jedlou sodou (1:1). Tímto způsobem odstraníte i skvrny a mastnotu, které jdou hůře pryč. Pokud se to nepodaří napoprvé, zkrátka postup zopakujte.

Úklid podlahy

Přidejte dávku octa do vody na stírání podlahy a setřete ji. Ocet je ale velmi reaktivní látka, tak vyžaduje opatrnost. Příliš se nemá ráda s maltou a různými druhy kamene. Při úklidu kachlíků postupujte podobně.

Dezinfekce a odstranění zápachu

Uvedená směs se hodí i k dezinfekci. Ať už ji vezmete na odpadkový koš, nebo třeba na ledničku, odstraní zápach, ale i nežádoucí mikroorganismy. Můžete takto uklidit i další plastové nádoby a předměty.

Podobně se uplatní na likvidaci nečistot a nejrůznějších usazenin na toaletě. Když nalijete ocet v neředěné formě na příslušná místa a necháte působit nejlépe pár hodin, půjde pak práce se štětkou mnohem snáz. Když budete chtít mít na toaletě jinou než octovou vůni, můžete nakonec sáhnout po esenciálních olejích (třeba levandule, citrusy).

Foto: Freepik

Čištění pračky a myčky

Podobně můžete využít i ocet na vydezinfikování pračky a myčky. Kromě toho se postará o odstranění vodního kamene. Při pravidelném používání se nemusíte obávat o funkčnost přístrojů. Ocet můžete přidávat rovnou v neředěné formě (1 sklenice) k praní/mytí.

Čištění sprchového koutu od skvrn

Skvrny od vodního kamene jsou snad všudypřítomné a vyplatí se jim předcházet. Na to se právě hodí ocet, tentokrát v kombinaci s pár kapkami tekutého mýdla. Po použití sprchy použijte směs a nakonec prostor osprchujte vodou. Z efektu budete nadšeni.

Odstranění vodního kamene nejen z rychlovarné konvice

Ocet skvěle pomůže s nánosy vodního kamene v rychlovarné konvici. Stačí vlít tolik octa, kolik potřebujete a zalít horkou vodou. Nechte odstát. Vylijete a několikrát propláchnete, aby zmizela octová vůně.

Podobně se dá ocet použít na umyvadla, vany, vodovodní baterie, ale i obklady a dlažbu.

Ocet se ale hodí i na další možnosti úklidu, ale i třeba při praní. Jak využíváte ocet vy?

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *