Levandule na podzim: Kdy a jak ji stříhat

Levandule je nádherná rostlina, kterou milujeme jako připomínky dovolených na jihu. Vytrvalý polokeř se při troše péče pěstuje poměrně snadno. Jak pečovat o levanduli na podzim, když chceme, aby se krásně rozrostla? Kdy stříhat levanduli?

Kdy a stříhat levanduli

Na stříhání levandule můžete najít hned několik různých doporučení. Někdy se uvádí zástřih několikrát během roku, někdy pouze na jaře. Když chcete krásný a bohatý keř, je vhodné zastřihnout levanduli po odkvětu. To bývá zhruba konec srpna. Nejpozdějším termínem je konec října. V době stříhání by mělo být teplo a neměly by se objevovat mrazíky.

Jak stříhat levanduli

Spodní část levandule v průběhu času dřevnatí. Když rostlinu stříháme, odstřihuje se zelená část právě po tu dřevnatou. Zkracování dřevnaté části není vhodné, nemusela by obrazit. Střih by neměl být příliš radikální. Tvar keříku by měl být kulatý. Pak když totiž levandule obrazí, tato dřevnatá část nebude vidět. Pokud najdete uschlé výhonky a větvičky, tak je ustřihněte úplně. U mladé rostliny se stříhá na délku asi 8-10 cm nad zemí.

Jak zazimovat levanduli

Levandule sice miluje slunce, ale patří mezi odolné rostliny. Zimu zvládá dobře, dokonce i bez zazimování. Pozor je třeba si dávat pouze u mladých rostlin. Ty na dobu mrazů překryjte chvojím.

Co ještě můžete udělat na podzim

Podzim je také dobou, kdy si můžete malý keřík levandule rozmnožit. To se provádí pomocí řízků. Budete k tomu potřebovat řízek bez listů (nahoře jich může pár zůstat) ze zdravé rostliny, práškový stimulátor, písek a rašelina (v poměru 3:1). Řízky mají mít 10cm dřevnatý konec z nekvetoucí rostliny. Nádobu naplníme substrátem, řízek vložíme do stimulátoru, tím rychleji zakoření. Do vyhloubeného místa v substrátu vložíme řízek a přihrneme hlínu. Nádobu umístíme na světlé a teplé místo. Dobře zalijeme a hlídáme vlhkost substrátu. Když se rozhodnete přikrýt řízek mikrotenovým sáčkem pro lepší vlhkost, je třeba pravidelně větrat. Zhruba za měsíc rostlina zakoření, pak ji přesuneme na chladné místo v bytě nebo skleníku. Do země půjde až na jaře.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *