Jak zvládnout v ložnici léto a neupéct se

Léto je nádherné roční období, i když přináší vysoké teploty, které ne každý zvládá dobře. Odpočinout bychom si chtěli alespoň v ložnici. Co udělat, abychom mohli v noci klidně spát?

V létě se hodí nejen tipy, jak zvládat parné dny, ale také noci. Ložnice je místem, které bychom měli ráno opouštět zrelaxovaní. Pro to, abychom se cítili co možná nejlépe se hodí pár tipů, o které se rádi podělíme.

Odlehčete ložnici

Prvním krokem, který nám pomůže vyletnit ložnici, je odstranění předmětů, které vyvolávají teplo. Ať už to jsou svíčky, světélka, ale třeba i přehozy a deky. Přehlcení prostoru nevytváří lehkost a svěžest, kterou potřebujeme dodat.

Ložnice by neměla být přehlcená, výborné jsou pastelové barvy. Foto: Bonami

Oblékněte ložnici do pastelových barev

S létem jsou spojené veselé barvy, ale protože v noci se potřebujeme spíše zklidnit, vsadíme na krémové a pastelové barvy. Protože by místnost neměla být plná zbytečných věcí, oblékneme do těchto barev povlečení, případně několik kousků dekorací. Může se jednat o obrázky na stěnách, ale také vázu s květinami a květináče pokojových rostlin.

Vsaďte na námořnické dekorace

Země, ve kterých bývá velké horko, sází na bílé a modré tóny, které připomínají vodu. Právě vodní motivy přinášejí osvěžení. Pokud chceme osvěžit místnost, můžeme do ní začlenit námořnické motivy právě v bílé a modré. Může se jednat o obrázek kotvy, ale i námořnické modrobílé povlečení.

Vytvořte si v ložnici džungli

Když chceme osvěžit ložnici, neměly by chybět ani pokojové rostliny. To, že rostliny do ložnice nepatří, je mýtus. Zároveň bychom to s pokojovými rostlinami v této místnosti neměli přehánět. Ideální jsou širokolisté druhy. Výborné jsou rostliny, které se dají rosit. Hodí se aloe vera, zelenec, dračinec, břečťan, lopatkovec. Do ložnice můžeme pro uklidňující vůni zvolit i levanduli.

Svěžesti ložnice napomohou květiny s velkými listy. Foto: Quick Step

Vyměňte peřiny

Na léto se vyplatí mít lehčí pokrývky místo peřin. Někomu stačí i prostěradlo nebo tenká deka. Dobrou vychytávkou do horkých ložnic je chránič matrace s chladicím účinkem. To je další dobrý krok pro příjemnější spánek.

Vyměňte povlaky na ložní prádlo

Protože v ložnici bývá v horkých dnech velmi dusno, člověk se potí ještě více. Důležité je tedy vsadit i na dobré materiály, které máme v posteli. Ideální jsou přírodní tkaniny s dobrým odváděním vlhkosti. Výborné materiály pro letní období proto jsou bavlna, krep, tencel (jemná a pevná tkanina s výbornou chladivostí i skvělými absorpčními vlastnostmi), ale i satén.

Zastiňte okna

Na oknech by stačí záclony, výborné jsou ale i rolety (některé mají termoizolační vrstvu). Ty zajistí, že nebude zbytečně do místnosti proudit sluníčko a místnost nebude teplat. Přes den by měly zůstat dole. Pokud chceme i závěsy, hodí se třeba květinový vzor, který doplní rostliny v místnosti. Před spaním pak můžeme rozprašovačem trochu navlhčit závěsy, což přispěje k lepšímu pocitu v místnosti.

V ložnici je dobré větrat jen večer, když se zmírní vysoké teploty, a také časně ráno, kdy je venku svěží vzduch. Pokud máme v noci otevřené okno, je dobré myslet na to, aby nás netrápili komáři. Jednou z možností jsou okenní sítě. Další variantou jsou vonné olejíčky. Některé vůně zlepší vzduch v místnosti. Hodí se citrusy (limetka, citron, grep, citronella), variantou jsou také bylinky jako levandule a máta, které navíc odpuzují hmyz.

Mezi další možnosti ochlazení v místnosti patří větrák, klimatizace. Klimatizaci je ale třeba umět používat, ale z hlediska zdraví není úplně ideální. Jak bojujete s horkem v ložnici? Podělte se o zkušenosti v komentářích pod článkem.

Zdroj:
https://www.thespruce.com/
https://www.houseandgarden.co.uk/

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *