Jak zařídit ložnici. Co má splňovat místo ke spánku

Ložnice by měla být výhradně místem pro spánek a relaxaci. Tomu by také mělo odpovídat její vybavení. Moderní ložnice splňují trendy zdravého spaní a nabízejí útočiště, kde se budete cítit pohodlně, příjemně a po vyspání budete zcela odpočinuti. Na co myslet při zařizování ložnice?

Zařizování ložnice je takovou malou vědou. Nemůžete sem jednoduše nasunout vše, co vás napadne. Zdravý spánek s sebou nese určitá pravidla. Podívejme se tedy na to, jak by mělo vypadat uspořádání postele, nočních stolků, případně komody a dalších detailů. Vrstvením jednotlivých doplňků docílíte požadované atmosféry a účelu. Co vše je důležité zohlednit, abyste dosáhli uklidňujícího prostoru vhodného ke spánu?

Vsaďte na jemnou barvu

Jak už jsme si řekli, ložnice by vás měla navodit ke spánku. Vybírané barvy by měli mít uklidňující vliv, volit tedy budeme klidnou paletu monochromatických tónů. Za klidné jsou považovány jemné odstíny modré, zelené, levandulové. Hodí se také příjemné odstíny hnědé, topaz a podobně. Všechny tyto barvy přispívají ke navození útulnosti a pohodlí. Pokud máte oblíbené barvy, v ložnici volte jejich jemnější tóny.

Foto: Freepik/suksao

Nepřehlédněte strop

Plochou, kterou se vyplatí nezanedbat, je strop. I ten se může nést v duchu zvolených barev, i když zvolený tón by měl být mírnější než stěny. Tím bude vypadat strop nižší a vytvoří intimnější prostor. Může se tam objevit i vzor, tapeta, ale také se dají využít trámy, lišty.

Ložnice má být jednoduchá, minimalistická

Ložnice by rozhodně neměla být zavalená předměty. Čím méně toho v této místnosti budete mít, tím bude vypadat elegantněji. I v ložnici by se mělo dát trochu pohybovat, je potřeba se dobře dostat ke skříním. Pokud máte k dispozici malý prostor, je třeba vše promyslet.

V ložnici by tedy měl být pouze nezbytný nábytek. Kromě postele, noční stolek nebo stolky, komoda nebo šatní skříně. Vše ostatní by mělo být uklizeno.

Je dobré nezapomínat na dekorace, ale nemělo by jich být příliš. Vyberte jen ty nejhezčí, doplňte jednou-dvěma květinami.

Nábytek si dobře rozmyslete

Jak už jsme naznačili, je potřeba vycházet z velikosti prostoru. Pokud máte málo místa, je masiv zakázaným materiálem. Vše si dobře proměřte a zakreslete. Myslete otevírání skříní a přístup k nim. Jestliže potřebujete snížit strop, sáhněte po posteli s vysokým čelem. Velká ložnice zase dovoluje trochu větší rozmach v množství a podobě nábytku. Můžete základ doplnit třeba i o stolek a židličku. V ložnici někdy bývá i pohovka. Tímto nábytkem zvýšíte pocit soukromí a najdete tu útulné místo na relax a třeba čtení. Nábytek by neměl být příliš malý, aby ve velké ložnici nevypadal ztraceně.

Foto: Freepik/wirestock

Dostatek úložného prostoru

Zmínili jsme už útulnost. Klidnému pocitu napomáhá, když jsou všechny předměty na svých místech. Ukliďte všechny věci a vše bude vypadat zenovým dojmem. Hodí se noční stolek s dvířky, zásuvkou, prostorná komoda, šatní skříně. Někdy vyhovují pod postelí i úložné boxy.

Pohodlí korunujte kvalitním textilem

Výběr vhodného povlečení je samotnou výzvou. Měla by vždy odrážet roční období a kromě funkce splňovat i vizuální stránku. Krásným povlečením korunujete atmosféru ložnice. Pořizujte si kvalitní materiály. Na tomto místě se nevyplatí šetřit. To samé se týká i samotné postele, jejímuž výběru je potřeba věnovat hodně času. Důležitý je také polštář a peřina.

Textil v ložnici pak můžete doplnit vhodným přehozem na postel, polštářky, přehozem na pohovku nebo židli.

Okna v ložnici

Okna v ložnici by měla jít dobře zatemnit. Pořiďte si dobré žaluzie, volbou jsou také závěsy, které zajistí v místnosti pořádnou tmu. Ale i textil na oknech by měl ladit se zbytkem interiéru. Jemné záclony je možné zkombinovat s neprůhlednými roletami, díky kterým bude blokováno ranní světlo.

Foto: Freepik/mrsiraphol

Osvětlení v ložnici

Osvětlení v ložnici by mělo splňovat účel. Potřebujete kvalitní světlo na čtení, jinak stačí tlumené světlo. V ložnici je ideální využít stmívač, kdy si intenzitu nastavíte přesně tak, jak potřebujete.

Koberce v ložnici

Když se probudíte, chcete vstávat příjemně. Skvělou volbou jsou proto měkké koberečky, díky kterým bude ráno první krok velmi příjemný.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *