Jak vybrat žaluzie: Vnitřní, venkovní a z jakého materiálu

S blížícím se létem se opět objevuje otázka zastínění. Právě žaluzie jsou jednou z možností zatemnění. Zvolit venkovní nebo vnitřní žaluzie? Na rozdíl od rolet se dá lépe regulovat míra částečného zastínění. Máme další tipy, které se budou hodit před pořízením žaluzií.

Vnitřní a venkovní žaluzie

Žaluzie si můžete nechat instalovat v interiéru i z vnější části okna. Při výběru záleží především na tom, co od žaluzií potřebujete. Venkovní žaluzie nabízejí mnohem větší zajištění chladu. Pokud vám do oken hodně praží slunce a chcete významnější ochlazení, pak budou tou správnou volbou. Variantou jsou také venkovní žaluzie, které mají bezpečnostní význam a chrání před snadným vstupem do bytu přes okno. V zimě pomáhají lépe šetřit peníze za vytápění a pomáhají při odhlučnění. Venkovní žaluzie představují vyšší pořizovací finanční investici a hůře se čistí.

Vnitřní žaluzie jsou oproti tomu poměrně cenově dostupné, relativně snadno se čistí. Jsou k dispozici ve více barevných variantách, než je tomu u externích žaluzií. Pořídit si je můžete v horizontální nebo vertikální podobě.

Vertikální nebo horizontální žaluzie

Vertikální žaluzie se hodí spíše na velké plochy. V případě rozmýšlení hraje roli také estetické hledisko. Látky vertikální žaluzie je možné měnit a dají se také objednávat zvlášť. To platí také v případě různých druhů látek i barev. Většinou si je spíše pořizujeme do kanceláří, ale vůbec to není pravidlem.

Horizontální žaluzie se dají pořídit v hliníku a ve dřevě.

Výběr materiálu

Také při výběru materiálu hraje roli vizuální podoba. Dřevěné žaluzie jsou drahé. Proto můžete využít nabídku hliníkových lamel v podobě imitace dřeva, což vyjde mnohem levněji.

Barevná harmonie

Ne jen tak nepodstatným hlediskem je výběr barvy žaluzií. Při volbě chceme, aby se žaluzie hodily do interiéru, případně exteriéru. Výhodou obvyklé bílé barvy je to, že nebere světlo a opticky zvětšuje prostor. Naopak tmavá barva ho zmenšuje a má ještě jednu funkci, a to tu, že přes ní proudí více tepla. Většinou jsou žaluzie pořizovány proto, aby přinesly do bytu stín, samozřejmě vedle pocitu soukromí. Proto není tmavá barva pro žaluzie úplně ideální.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *