Jak vybrat jídelní stůl do malé kuchyně

Jídelní stůl je součástí každé domácnosti. Pokud se jedná o malý byt, má těch funkcí dokonce i více. Každopádně by mělo být místo na jídlo pohodlné a příjemné. Na co se zaměřit, když máme malou místnost?

Velikost prostoru

Když se řekne „malý prostor“ může si každý představit něco jiného. Podle toho je také třeba vybírat stůl. Mělo by se jednat o funkční stůl, který se bude do jídelny nebo kuchyně hodit. Může se ale i jednat o takovou místnost, kam se stojící stůl zkrátka nevejde. Potom je tu místo pro kreativitu. Volbou jsou třeba stolky odklápěcí, které budou v případě potřeby odklopeny, jinak připevněny na stěně. Druhou možností je prostor u oken, kam jde připevnit deska stolu, jíst se tedy bude s výhledem z okna ven. Designéři kuchyní také vymysleli důmyslná řešení, která vycházejí přímo z kuchyňské linky, jako je výsuvná kuchyňská deska.

Stůl u okna je velmi praktický pro extrémně malé prostor. Foto: Unsplash/Di_An_h

Účel místa

Je zřejmé, že jídelní stůl slouží především k jídlu. Při jeho výběru ale záleží, kolik osob se u něj bude objevovat. Bude se jednat o dva lidi nebo o širší rodinu? Jak často bude stolovat více osob? Tomu je pak třeba přizpůsobit velikost stolu. Skvělou a velmi praktickou volbou je přitom rozkládací stůl, který pak nabídne lepší komfort.

Velikost stolu

A jak velký by měl být rozměr jídelního stolu? Uvádí se, že pro rodinné posezení stačí 60 cm, pro dvě osoby by tedy měl vyhovovat stůl 60 x 60 cm. V případě stolu pro čtyři osoby by se pak mělo jednat o rozměr 120 x 100 cm. Pro šest osob je vhodný rozměr 160 nebo 180 x 100 cm.

Volba materiálu

Na co byste měli v malém prostoru zapomenout, je masiv. Ten totiž vzhledově vyžaduje více místa. Sklo také není příliš praktické, protože tam, kde chybí prostor, může dojít k různým nehodám. Jinak ale z vizuálního hlediska skleněnému stolu v malém prostoru nic nebrání a můžete po něm sáhnout.

Foto: Unsplash / Jason Pofahl

Tvar jídelního stolu

Ačkoliv se to nezdá i pro jeden tvar jídelního stolu je malý prostor naprosto rozhodující. Ten kulatý byste si totiž do takovéhoto místa vůbec pořizovat neměli, protože vyžaduje hodně místa. Lepší bude zvolit čtvercový, případně obdélníkový stůl.

Židle, nebo lavice

Ke každému jídelnímu stolu jsou zapotřebí také vhodné židle. Měly by být pohodlné a hodit se do místnosti. Zajímavým řešením do malého prostoru mohou být také lavice, které jsou opět populární. Jsou praktické, protože se na ně vejde více osob a lépe než na židle.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *