Tipy na knihy pro milovníky zahrad a bydlení

Připravili jsme si pro vás tipy na knižní dárky pro ty, kteří rádi zahradničí, zajímají se o bydlení a stavbu domu.

Pěstujeme ve městě – Zelené balkony, sousedské záhonky a komunitní zahrady.
To, že člověk bydlí ve městě neznamená, že nemusí být obklopen přírodou. Chcete poznat svoje sousedy, potkávat se s nimi nejen na ulici a postrádáte příjemný venkovní obytný prostor? Pak pro vás máme praktickou knížku, která vás provede teorií i praxí zakládání sousedských záhonků nebo i celých komunitních zahrad. Záhonky i zahrady mohou vzkvétat i ve městě, stačí vědět, jak na to. A je jedno, jestli vyrostou na veřejném prostranství, ve vnitroblocích, u školy nebo třeba na střeše. Kniha nabízí nejrůznější tipy. O svoje zkušenosti se dělí kolektiv z Kokoza, ale také další komunitní zahradníci, čtenáře čeká i zahraniční inspirace, kde to kvete jedna radost. Autoři přináší tipy prověřené nejen praxí. A návod dostanou i ti, kdo si chtějí vypěstovat jen malou balkonovou zahrádku nebo osadit předzahrádku.

Smart Press, 160 str., 399 Kč

Anita Blahušová: Zahrada žije
Pokud máte zahradu, nejspíš byste rádi, aby si ji i děti dokázaly užít. Vytvořte pro ně místo, kde si budou moci hrát a kde budete společně pěstovat, tvořit a žít. Kniha pomůže s tím, jak si zahradu užít nejvíce s dětmi a celou rodinou. Spousta autorčinných krásných fotografií z pestrého roku s dětmi na zahradě, návodné postupy a půvabné ilustrace.
Najdete tu spoustu inspirace a jasné postupy s návodnými fotografiemi – s dětmi si tak můžete vše vysvětlovat, plánovat a vyzkoušet. Dejte malým zahradníkům kousek záhonu a svobodu k experimentování!

Práce na zahradě nás vrací ke kořenům a k přirozenému ročnímu cyklu. Spolu s dětmi na jaře zasejte semínko a sledujte, jak se rostlina vyvíjí a roste, v létě si užijte hojnost sklizně a na podzim nasbírejte osivo na další sezonu i zásobu zimního krmení pro ptáčky…

Poznávejte, hrajte si, pěstujte a radujte se ze společné tvorby a každodenních zázraků!
Smart Press, 256 str., 399 Kč

Boledovičová Martina, Kindlová Monika: Tradinář, Kronika
Nakladatelství Smart Press na svých stránkách připravilo několik milých dárků k nákupu. Jedním z nich je taška, která doplní třeba kombinaci knih Tradinář a Kronika. Tradinář se stal od svého loňského vydání bestsellerem. Vybírat můžete ze dvou obálek – maková-červená a věnec-bílá. V obsahu se knihy neliší. Obě knihy se týkají vytváření rodinných rituálů a tradic. Kniha Tradinář obsahuje dvanáct kapitol podle měsíců v roce. Každý měsíc má svou poetiku, své svátky a rituály, ale i praktický dopad – jak vše dětem vysvětlit, včas si připravit, na nic nezapomenout?

Náš tradinář – kronika – už slouží k zaznamenávání rodinných tradic, významných dnů a svátků, oslav a rituálů. Místo najdou i rodinné recepty a vzpomínky blízkých.

Kronika je určená ke vpisování a navazuje na úspěšný titul Tradinář – rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů. Je jeho vhodným doplňkem, ale používat ji lze i samostatně. V Kronice jsou popsány hlavní svátky v roce a zvyky, které se k nim vztahují. Kronika je pomocníkem pro uchování vzpomínek, ale je možné ji použít i jako zápisník pro plánování a tvoření.
Tradinář: Smart Press, 264 str., 375 Kč
Kronika: Smart Press, 264 str., 499 Kč

Bastlová Iva: Interiéry do detailu
Milovníkům zařizování interiérů by neměla uniknout ani poslední kniha Ivy Bastlové. Najdete v ní více než 50 odpovědí na časté otázky při řešení interiérů, které doprovází mnoho ilustračních fotografií s konkrétní ukázkou. Pojednává nejen o řešení interiérových detailů, ale i celků po kapitolách od kuchyně přes koupelnu až po ložnici.

Česká designérka s téměř dvacetiletou praxí také radí, jak vybavit byt i dům.
Grada, 208 str, 499 Kč

Grimmichová Isabella Alena: Vánoční ozdoby a dekorace
z přírodnin a recymateriálů

Před časem jsme psali o jiné knize s tipy na vyrábění z přírodnin a recyklovaných věcí. Také kniha I. A. Grimmichové nabízí spoustu nápadů. Tentokrát hrají hlavní roli vánoční ozdoby, dekorace a malé dárky. Vytvořit je můžete z materiálů, které najdeme doma, na zahradě nebo na procházce v přírodě. Projekty jsou snadné, ale nápadité a k jejich realizaci nepotřebujeme žádné zvláštní znalosti nebo schopnosti, jen chuť to zkusit.

Kniha nabízí nápady, jak materiály a věci znovu upotřebit a jak z použitého vyrobit hezkou vánoční výzdobu. Vše je dobře popsané v názorných postupech.
Grada, 80 str., 199 Kč

Griffiths Alistair, Keightley Matt: Zahrada pro dobrou pohodu
Obsažná zahradnická příručka nabízí nejen nápady, jak naplánovat zahradu tak, aby byla nejen okrasná a užitková, ale aby také sloužila k relaxaci. Zároveň aby byla úsporná na provoz. Radí, jak odstínit zahradu od okolní zástavby, jak vytvořit přírodní větrolamy (a ušetřit i energii na vytápění domu) anebo ochladit prostor výsadbou různých dřevin, jak ji izolovat zvukově, jak šetřit vodou a přírodní cestou umenšit rizika napadení škůdci, jak vytvořit relaxační prostor pro lepší soustředění a podporu imunity a mnoho dalšího.

Kniha kromě projektů uvádí i klasické postupy, jak připravit půdu, o rostliny pečovat a zpracovat je. Ojedinělá publikace poslouží jako inspirace pro úpravu zahrady v duchu nových trendů.
Euromedia/Esence, 224 str., 499 Kč

Ondřej Netík: Duše domu – O přírodním a nízkonákladovém stavitelství
Ondřej Netík je stavitel přírodních domů, slámař a hlínař, učitel a permakulturista. Provází svépomocné stavebníky na jejich cestě, učí je a pomáhá jim. Za sebou má téměř čtyřicet přírodních domů. Stavitelství se učil od základů, vzděláním je totiž strojař. Vše to začalo jen jako brigáda za účelem naučit se postavit si dům. Při té cestě se často ptal, jakým způsobem se věci dělají. Neexistují totiž dogmatické pravdy a jediné správné postupy. “Vědět jak” je jen začátek cesty – na jejím konci je pochopení “proč” a pochopení tisíce možností a cest. Ondřej nikdy neměl k dispozici velký kapitál, ani možnost dosáhnout na půjčku. Přesto chtěl svůj dům a odmítl se smířit s tím, že jsou na něj potřeba milióny. Nejsou! Dolní cena domu je omezena pouze naší schopností se uskromnit.

Skloubení permakultury a stavebnictví mu umožnilo dívat se na obydlí člověka novým pohledem, a právě tento pohled vám zprostředkovává tato kniha. Proč chcete stavět dům? Chcete podstoupit riziko finančního závazku, vystavovat se nebezpečí osobního krachu, či života v zajetí hypotéky? Ne? Pak je volba této knihy dobrou cestou.
Mytago (Reiter Jiří), 104 str., 499 Kč

Zdroj: archiv firem

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *