Nejšpinavější místa v kuchyni, na která se zapomíná

V kuchyni pracujeme s jídlem. Je tedy zapotřebí čistota. Užitečné bakterie bychom si měli hýčkat, ty škodlivé patří zlikvidovat. Na která místa v kuchyni zapomínáme a není to dobré? Připomeňme si je a pusťme se do úklidu.

Kuchyňský dřez

Přestože ve dřezu stále něco myjeme, není tak čistý, jak by se mohlo zdát. Vlhké prostředí je totiž ideálním místem pro různé mikroorganismy. Proto je mu potřeba věnovat zvýšenou pozornost. Dřez se totiž může stát velkým zdrojem bakterií E. coli. Ty jsou nebezpečné, protože způsobují závažné zažívací potíže. A jelikož ve dřezu míváme syrové potraviny, je důležitého dbát na jeho čistotu.

Co a jak čistit? Čistit bychom měli nejen samotný dřez, odtok, ale také vodovodní baterie a rizikovým místem je dokonce i přepadová mřížka. Po každém vaření je třeba všechny tyto prostory vydezinfikovat a dobře vytřít dosucha.

Dřevěné stojánky na nože

Na pracovní ploše máme nejspíš jednu věc, která je denně několikrát používaná, a přesto ji nečistíme. Je to dřevěný stojánek na nože aneb kuchyňský blok na nože. I tady se objevují bakterie, prach, někdy dokonce i plísně. Špína se dostává do otvorů pro nože a jimi pak krájíme čerstvé potraviny. Co s tím?

Stojánek obraťte tak, aby z otvorů mohla vypadnout všechna nečistota. Vyčistit otvory můžete vyčistit držáky chlupatými modelovacími drátky. Kartáček namočte do neředěného octu a vyčistěte otvory. Pak je propláchněte čistou vodou. Nechte vyschnout otvory vzhůru, nejlépe přes noc.

Drobné předměty: úchytky, tlačítka, vypínače, kliky

V kuchyni je spousta drobných předmětů, které při úklidu občas stojí stranou naší pozornosti. Od různých kořenek, slánek a pepřenek na stole, přes stojánek na koření, až po tlačítka na přístrojích. Méně péče věnujeme také knoflíkům na sporáku a úchytkám na skříních. A co teprve takové vypínače.

Vezměte si na čištění vlhký hadřík a místa vyčistěte. Někdy si můžete pomoci třeba měkkým zubním kartáčkem, který se hezky dostane na všechny místa.

Foto: Freepik

Prkénka na krájení

Nejvíce bývá problém s dřevěnými, protože vyžadují větší péči, pozornost je ale třeba věnovat všem prkýnkům. Při krájení totiž vznikají rýhy, do kterých se dostávají zbytky jídel a bakterie. Proto potřebují důkladnou očistu. Jednou za čas je lepší si vzít větší dezinfekci, třeba kašičku z octu a jedlé sody a plochy prkénka očistit. Pak opět důkladně omýt a dobře osušit.

Utěrky a houbičky na nádobí

Utěrky na nádobí potřebují nejen dobře vysychat, ale také je pravidelně prát. Po každém utírání utěrku rozložte, aby mohla hezky vyschnout. Jednu utěrku je třeba mít na ruce a druhou na čisté nádobí.

Také houbičku na nádobí často opomíjíme. Stále ještě drží pohromadě, tak se může používat? Omyl. V houbičce se nachází spousta bakterií kvůli vlhku. Houbičku pravidelně myjte saponátem nebo v mýdlové vodě a nechte ji vyschnout. Ideálně zavěšenou. Když si všimnete, že zapáchá, hned ji vyměňte. Existují i šetrnější houbičky, které se dají použít opakovaně. Vydrží více.

Už máte za sebou velký úklid? Na která místa zapomínáte u vás v kuchyni? Podělte se v komentářích pod článkem.

Foto: Freepik

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *