Chcete krásně ozdobit okno nebo balkon? Pořiďte si muškáty. Jsou nenáročné

Pokud nemáte příliš zkušeností s pěstováním květin, muškáty jsou tou správnou volbou. Jsou nenáročné a starat se o ně zvládne každý. Jsou známé svým bohatým květem. Stačí trocha jednoduché péče.

Muškáty se hodí do květináče, do truhlíků a pěstovat je můžete doma na parapetu, ale i na tom venkovním. Krásně ozdobí nejen okna, ale i balkon. Ven je můžete dát už koncem dubna, když nebudou noční mrazíky. Někdy se uvádí až po třech ledových mužích (po 14. květnu).

Muškátů je velké množství: od vzpřímených (muškáty páskaté), přes velkokvěté (královské, anglické), převislé. Také můžete vybírat z řady barev. Pelargonií, jak se jim říká odborně, je dokonce zhruba 300 druhů. Některé druhy kvetou už v květnu a o svou krásu se dělí až do pozdního podzimu.

Jak získat muškáty

Muškáty se dají pěstovat ze semínek, vhodná doba na to je už v lednu. Teď na jaře je nejlepší si pořídit sazenice.

Vysazení muškátů

Zasadit je můžete do květináče, ale i do truhlíků. Do truhlíku o velikosti 50–60 cm se vejde 5 až 7 sazenic. Docílíte tak krásně bohatých nádob. Pro ty, kteří se nechtějí trápit s pravidelným zaléváním, je skvělou výpomocí samozavlažovací truhlík. Pozor ale na druhy muškátů, které mají raději sušší zeminu, po těch v tomto případě nesahejte.

Které místo je vhodné pro muškáty? Líbí se jim na světlých stanovištích, některé druhy milují vyloženě slunečné prostory.

Vhodná zemina pro muškáty

Nejlepší zeminou pro muškáty je speciální substrát pro muškáty, pokud budete pěstovat tyto rostliny na balkoně nebo terase, můžete sáhnout i po substrátu pro pěstování kvetoucích balkónových rostlin. Jen tak dostanou pro první zhruba půlrok kvalitní výživu a nádherně se rozrostou.

Pěstování muškátů

Pelargonie potřebují zalévat, ale nesmíte je přelít, uhnily by jim kořeny. Pravidelně je také třeba odstraňovat odkvetlá květenství, případně nažloutlé listy. Muškáty nesnášejí mráz a je třeba myslet na přesazování těchto rostliny každým rokem.

Hnojení muškátů

Pro muškáty je dobrá nejen pravidelná zálivka, ale také přihnojování. Doporučuje se zhruba jednou za čtrnáct dnů. Ideálně hodně naředěným výluhem z dobrého kompostu nebo třeba silně naředěným slepičím zákvasem. K sehnání jsou také speciální hnojiva pro muškáty. Když budete pořizovat přípravek, podívejte se, jestli obsahuje jód. To by měla být kouzelná ingredience pro krásný a bohatý květ těchto rostlin

Množení muškátů

Pelargonie se množí velmi snadno pomocí řízkování. Řízky se odebírají nejlépe koncem léta ze zdravé části rostliny. Řízek by měl být dlouhý zhruba deset centimetrů. Pak ho můžete na zakořenění dát třeba do roztoku vody, kam nasypete trochu písku a perlitu.

Foto: Pelargonium for Europe

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *