Zařiďte si balkon jako obývací pokoj. Být venku je prima

Nemáte zahradu a jedinou možností, jak si posedět venku, je malý balkon? I na malém prostoru se dají dělat divy. Upravte si ho tak, abyste mohli trávit venku co nejvíce času.

Nádherné teplé dny a pohodové večery, kdy se dá sedět venku, je škoda trávit v bytě. I pokud máte malý balkonek, i s ním se dají dělat divy. Inspirujte se, jak ho změnit tak, abyste si z něj udělali malý venkovní obývák, kde si užijete spoustu zábavy a dopřejete si pohodu.

Změňte podlahu

Bytový balkon většinou mívá betonovou podlahu, což není žádný velký hit. Zlatou střední cestou může být dřevoplast, který připomíná skládačku. Vypadá jako dřevo, ale vlastnosti má jako plast. Pokud chcete „domáčtější“ podlahu, můžete dát na zem i koberec vhodný do venkovních prostor.

Chraňte se před zraky ostatních

Nejen proto, abyste se ochránili před zraky ostatních, ale i před větrem a sluncem, použijte zástěnu. Může se jednat třeba o ratanové zástěny, netkané textilie. Aby prostor vypadal útulněji doplňte ho o závěsné a stojící květiny. Zajistíte si tak příjemné soukromí.

Pokud máte domácí mazlíčky, bude se hodit na balkoně více zakrytého prostoru. Může se jednat o bezpečnostní sítě z vhodného materiálu. Hlídejte přitom tloušťku sítě, aby ji zvířátka snadno nerozkousala nebo nerozdrápala. Balkón by měl být sítí zakrytý v dostatečné výšce. Hlavně kočky dokáží výborně šplhat.

Pořiďte si květinovou výzdobu

Jak už jsme zmínili, květinová výzdoba dokáže divy. Na balkoně se nabízí řada variant. Můžete vytvořit stěnu, na kterou zavěsíte květináče. Jinou možností jsou poličky s květináči. Samozřejmě mohou volně stát i viset na zábradlí. Krásně vypadá, když je v prostoru několik úrovní květin (stojací, visící na stěně, zavěšené na zábradlí a podobně).

Na balkoně můžete pěstovat nejen okrasné květiny, ale také bylinky, které se budou hodit v kuchyni. Výjimkou není ani ovoce, ideální jsou jahody (stáleplodící a převislé), zavěšené v truhlících nebo květináčích. Pěstovat se tu dají i rajčata, papriky.

Rozvěste příjemné osvětlení

Osvětlení na balkoně je důležité. Při teplých večerech tu můžete trávit spoustu času až dlouho do noci. Vhodné osvětlení vytvoří skvělou atmosféru. Může se jednat o rozvěšené žárovky, ale i různá venkovní světla zavěšená na stropě nebo na stěně. Můžete si pořídit i stojací lucerny, za tmy vypadají velmi efektně.

Pořiďte si vhodný nábytek

Na balkoně je také důležitý vhodný nábytek. Mělo by se na něm nejen dobře sedět, ale také by měl vyhovovat nepříjemným povětrnostním podmínkám. Ideální jsou dvě sedačky nebo židličky. Při pořizování venkovního nábytku přihlížejte k velikosti prostoru. Na velmi malý balkon si nepořizujte robustní nábytek, který zaplní většinu prostoru.

Pokud máte trochu prostoru můžete si pořídit zajímavé prvky, jako je třeba oblíbená židle ve tvaru vejce. Vytvoří pohodovou oázu, ve které se budete moci kdykoliv schoulit s knížkou v ruce.

Nezapomeňte ani na stolek. I ten malinkatý splní svou funkci dalšího skvělého prvku. A káva, případně sklenice s nápoji se na něj určitě vejdou.

Foto: Westwing

Myslete na drobné dekorace

Skvělou atmosféru nevytvoříte jen květinami a světelnými prvky, vhodné jsou také drobné dekorace. Může se jednat o polštářky, vázy, koberečky.

Úvodní fotografie: Westwing

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *