Čerstvé bylinky v kuchyni: I v zimě jich může být dostatek

Vypěstovat čerstvé bylinky v květináči za oknem není žádné velké umění. Okenní parapet nabízí dostatek světla a může se stát skvělým místem pro pěstování. Máme pro vás tipy. O tyhle bylinky se nemusíte ochudit.

Důvodů, proč si pořídit bylinky je hodně. Ať už je využijete při vaření, připravíte si z nich čaj, nebo je využijete pro zdraví.

Pěstování bylinek v zimě

Které bylinky si můžete vypěstovat na okenním parapetu? Jedná se třeba o petrželku, pažitku, vhodný je i tymián, bazalka, skvěle roste meduňka, máta, oregano a třeba i koriandr, majoránka, máta či meduňka. Zkusit můžete i rozmarýn.

Velmi dekorativně vypadají také bylinkové hrnce s postranními kapsami. Další výhodou je to, že na malé ploše můžete samostatně pěstovat hned několik druhů. Mezi rychle rostoucí bylinky, které se dají vždy za čas obměnit, patří třeba řeřicha setá, roketa setá, kerblík nebo například kopr.

Naklíčení semen bylinek

Naklíčení není komplikovaný proces. Pokud si ale chcete být jisti, že rostlinky vyraší, můžete využít rašelinové tablety. Dáte je do misky, podlijte je vodou, a když začnou bobtnat, vložíte do každé tablety třeba pinzetou jedno semínko. Z těchto tablet se vám jednotlivé bylinky bez problémů podaří vypěstovat. Když bude rostlinka větší, společně s rašelinovou tabletou je přesunete do květináče a zasypete zeminou.

Rozmarýn v květináči je dekorativní a užitečný. Foto: Pixabay

Bylinky se dají předpěstovat i v miniskleníčku vyrobeném z termoplastu, kam umístíte tabletu se semínkem. Důležité je nezapomenout na pravidelné větrání.

Jak pěstovat bylinky v květináči

Pro bylinky budete potřebovat květináč, nebo samozavlažovací truhlík (i květináč), do kterého nasypete štěrk nebo hrubší písek, aby kořeny rostlin nebyly v trvalém vlhku. Na to přijde zemina pro pěstování bylinek, která by měla být s příměsí rašeliny. Takovéto připravené směsi nabízejí rostlinám dostatek výživy, která je důležitá pro domácí pěstování.

Bylinkové hrnce se osazují od spodní části tak, že do kapsy vložíme sazenici, kterou postupně zasypáváme zeminou. Nahoru, na největší plochu se hodí vysadit nejčastěji používanou bylinku.

Bylinky rostou poměrně rychle. V průběhu růstu je důležité rostlinkám odstřihávat vždy celé výhonky, aby vypadaly svěže. Potřebují takovou zálivku, aby nestály ve vodě a zároveň nebyly suché.

Už zmíněné samozavlažovací květináče se lépe postarají o to, aby bylinky nebyly přemokřené.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *