Proč nevyhazovat skořápky od vajec. Jak je využít?

Vaječné skořápky většinou zamíří do popelnice, ale podobně jako lógr z kávy mají i další využití. Máme pro vás několik tipů, jak skořápky využít pro domácnost a zahradu.

Skořápky jako hnojivo

Skořápka je cenným zdrojem vápníku, což prospívá stavu půdy – umožňuje lepší rozpustnost živin, rostliny lépe klíčí a celkově rostou. Pomáhá s průsakem vody a váže na sebe těžké kovy. Díky ošetření vápníkem jsou rostliny odolnější vůči chorobám a škůdcům. Přidání vápníku se osvědčilo třeba proti hnilobě květů rajčat. Rozemleté skořápky se přidávají už při přípravě truhlíku – skořápky patří do spodní části.

Skořápky do kompostu

Skořápky v kompostu poslouží pro zkvalitnění hotového kompostu. Stejně jako lógr z kávy, i tady slouží jako hnojivo.

Vápnění trávníku

Vápník představuje pro trávník důležitou komponentu. Díky ní vypadá skvěle. Hodí se proto najemno rozemleté skořápky rovnoměrně nanést na plochu trávníku tak, aby získal dostatek této živiny.

Skořápky proti slimákům

Už v článku o boji se slimáky jsme psali o využití skořápek od vajec. Ty mohou představovat jednu z mnoha obran proti těmto škůdcům. Ostré hrany skořápek vytvoří nepříjemnou hranici před útoky na salát, špenát nebo třeba kadeřávek.

Foto: archiv magazínu

Skořápky pro domácí zvířata

Vysušené a rozdrcené skořápky se tradičně rozdrcené dávají slepicím jako zdroj vápníku a minerálních látek. Bývá doporučováno, aby pro tuto konzumaci byly skořápky vydezinfikovány převařením (15-20 minut). Přidávat se mohou i ke stravě třeba papouškům a andulkám. Množství není vhodné přehánět.

Skořápky místo drátěnky

Podobně jako kávová sedlina, i jemně namleté vaječné skořápky je možno využít i jako přírodní drátěnku na čištění špinavých hrnců.

Skořápky jako dekorace

Skořápky z vajec mohou posloužit bohatou měrou jako dekorace. Ať už jsou to různé věnce, ale také misky. Polovina skořápky se dá využít jako minivázičku pro drobné kvítky, kterou můžete obložit mechem, aby dobře držela. Poloviny skořápek od vajec se také uplatní jako nádobka pro předpěstování rostlin. Skořápky necháte v papírových nebo plastových obalech po vajíčkách a naplníte je zeminou. Do nich nasypete semínka.

Jak drtit skořápky

Skořápky se drtí podle účelu použití. Pro hnojení poslouží i větší kousky. Stačí skořápky v nádobě stlačit dnem hrnku. Pro jemnější nadrcení se osvědčilo nadrcení pomocí hmoždíře nebo třeba válečku, pomohou i mixéry.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *