Vánoční hvězda je nádherná květina, která k adventu a Vánocům zkrátka patří. Jak se o ni postarat, aby nám dělala radost co nejdéle.
Můžeme se setkat s názvy vánoční hvězda, vánoční růže, ale správně se tato pokojová rostlina botanicky jmenuje pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima). Můžeme se setkat i s názvem poinsettia, což je zase obvyklý název ve Spojených státech.
Adventní období je právě ten čas, kdy tato rostlina získává své místo jako jedna z hlavních dekorací. Upoutá totiž svými krásně červenými listeny pod kvítky. Tyto listeny se ale objevují i s bílou barvou a dalších odstínech. Záleží vždy na odrůdě.
Pořízení vánoční hvězdy
Na co si dát pozor, když se rozhodnete, že si tuhle rostlinku pořídíte? Protože rostlina pochází z Mexika a je zvyklá na teplo, vůbec jí nedělají dobře mrazivé cesty domů a skladování venku. To může být důvod, proč rostlina brzy odejde. Hodí se tedy nakupovat v místech, kde není úplná zima. Rostlina v dobré kondici vypadá svěže, listy nejsou zkroucené ani poškozené. Nesmí mít opadané listy. Barevné listeny mají mít rovnoměrnou a pravidelnou barvu. Na substrátu nemá být plíseň a neměl by být přemokřelý. Poté je třeba květinu dobře zabalit, aby neprochladla.
Jak uchovat vánoční hvězdu
Vánoční růži je dobré pěstovat při pokojové teplotě (alespoň 20 °C). Nedělá jí dobře ani úplné teplo (blízkost radiátoru), ani zima a už vůbec ne průvan. Vánoční hvězdě se bude líbit na světlém místě, kde nepraží slunce.
Rostlinu je potřeba zalévat vlažnou, odstátou, ideálně dešťovou vodou. Substrát by neměl vyschnout, měl by být mírně vlhký. Poinsetii se líbí vysoká vzdušná vlhkost.
Vánoční hvězda vydrží roky
Vánoční hvězda může krášlit naše domovy po několik let. Potřebujeme k tomu dodržet pouze několik zásad.
Po svátcích může rostlina opadat. Když ji ostříháme, listy se znovu objeví. Můžeme přihnojit běžným hnojivem na pokojové rostliny. Když vánoční růže odkvete, potřebuje změnit místo na chladnější. S tím souvisí i omezení zalévání a vzdušné vlhkosti.
Před začátkem jara: rostlinu seřízněte. Jak seříznout vánoční hvězdu? Stačí výrazně zkrátit výhony. U rostliny střední velikosti to představuje až na 10 cm. Z řezu začne téci mléko, což zastavíte namočením rány do teplé vody. Dejte pozor na popálení pokožky, proto postupujte opatrně.
Na jaře potřebuje vánoční hvězda přesadit a dodat čerstvý substrát.
V létě rostlina vyžaduje dostatek vláhy, hodí se i přihnojení, opět hnojivem na pokojové rostliny. Vánoční hvězdu můžete nechat venku až do podzimu, ideálně v polostínu. Dokud nevykvete, má rostlina jen zelené listy.
Slyšeli jste o tom, že je potřeba rostlinu zatemňovat? Aby vánoční hvězda vykvetla a mohla se pyšnit krásnými listeny, je ji potřeba od poloviny října denně minimálně na 12 hodin dávat do tmy. Na rostlinu můžete třeba opatrně dávat papírový obal.
Potíže s pěstováním vánoční hvězdy
Častým problémem je padání listů. To většinou souvisí s příliš suchým vzduchem, protože, jak už jsme psali, rostlina má ráda dobrou vzdušnou vlhkost. Tím je rostlina pak i odolnější vůči škůdcům. Opadávání může mít za příčinu i průvan, případně vyšší teplotu v místnosti.
Množení vánoční hvězdy
Řízkem můžete vánoční hvězdu rozmnožit. Seříznete vrcholový řízek a dáte ho zhruba na hodinu do vlažné vody. Tím přestane vytékat mléko. Řízek je třeba následně strčit do směsi písku a rašeliny, která bude navlhčená. Aby se lépe rostlina ujala, je lepší ji zakrýt fólií.
Zdroj: Wikipedia