Kdy zasadit jahody, aby v létě krásně plodily?

Rádi byste měli v létě vlastní jahody a váháte, jestli ještě stojí za to zasadit jahodníky? Poradíme, kdy je ideální doba a co je potřeba udělat, aby úroda byla bohatá.

Je lepší jarní, letní, nebo podzimní termín výsadby jahod?

Ideální vysadit jahody na podzim (v září až říjnu), protože se rostliny nejlépe ujímají. Jestliže jste to ale nestihli, je právě v dubnu (pokud je slunečné počasí) ideální doba pro výsadbu jahodníků. Sázet je můžete ještě i v květnu. Sázení na jaře je skvělé v tom, že rostliny lépe zakoření díky jarním dešťům a sazenice se během léta hezky rozrostou. Na podzim je pak můžeme rozesadit.

Jahodníky můžete sázet i v létě, ale budete potřebovat hodně vody a zahradníci příliš tuto volbu nedoporučují, protože je velmi náročná na péči.

Ideální odrůda na celé léto

Chtěli byste mlsat sladké a voňavé jahody po celé léto? Pak je třeba zvolit správnou odrůdu. I tady se nabízejí varianty rané, polorané, pozdní. Z těch raných se můžete těšit koncem května. Stáleplodíci jahody splňují přání, co se týká doby, po kterou budou jahody k dispozici. Oblíbené jsou odrůdy Diamante, Everest, Evie 2, Lidka, Mara de bois, Selva, Temptation. Mezi nejoblíbenější rané odrůdy se řadí Kama, Elvíra, Elsanta. Mezi poloranými odrůdami vyhrává velmi plodící krásně velké jahody z odrůdy Karmen. Zapomenout nejde ani na měsíční lesní jahůdky, které jsou sice drobné, ale chuťový zážitek často předčí klasické jahody. Oblíbené jsou Rujana, Alexandria, Tubby red.

Foto: Pixabay

Jakou sadbu využít

Jaké sazenice zvolit? Pro výsadbu na jaře, v létě i na podzim se ideální použít frigo sadbu prostokořennou nebo zakořeněná v sadbovačích (kontejnerech). Co je frigo sadba? Jedná se o sadbu sklizenou v podzimních měsících, které se odstraní listy, zkontroluje se a roztřídí do několika skupin jakosti. Důležitá je kvalita kořenů a průměr srdíčka. Pak se uloží do chladu a skladuje se při teplotách -1 °C až -2 °C do jara. Velkou výhodou frigo sazenic je to, že se velmi rychle rozrůstají a není je třeba tolik zalévat. Výsadbu můžete provádět i při vyšších teplotách. A co nás nyní především zajímá, je skutečnost, že tentýž rok sklízíme první plody. Když je sázíte na podzim, je vhodné zbavit se květů, aby rostlina zesílila.

U klasických sazenic si na první pořádnou úrodu musíme počkat až do dalšího roku.

Co udělat po zakoupení sazenic

Aby byly jahodníky v dobré kondici, je třeba rostlinu hned po přinesení ponořit do studené vody, a pak je zabalit do prodyšného materiálu. V tomto stavu je dejte do chladu, kde je vlhko, ale žádný průvan. Vydrží i několik dnů.

Foto: Pixabay

Příprava záhonu pro jahody

Jahodníky milují slunná místa s hlinitopísčitou půdou, potřebují také dostatek živin, neutrální až mírně kyselou půdu. Když chcete mít bohatou úrodu, vyplatí se brzy do místa plánované výsadby přimíchat rašelinový substrát, ke kterému přidáme zeminu. Jahodníky nemají rády průvan.

Záhon tedy nejprve velmi dobře prokypříme a dva až tři týdny před výsadbou přidáme právě rašelinu nebo kompost (pokud provádíte podzimní výsadbu můžete dát hnůj). V zahradnických prodejnách je k sehnání i substrát pro pěstování jahod. Ten se hodí, když jahody pěstujete doma na balkoně nebo na terase v květináčích. V tomto případě můžete přidat do zeminy pomalu rozpustné hnojivo, které bude během sezóny jahodníkům doplňovat živiny.

Do půdy bez plevelu můžete přidat hnojiva typu Ceresit a NPK, na jahody nepoužívejte hnojiva s chlórem.

Půda by měla být prokypřená alespoň do hloubky 20 cm.

Výsadba sazenic jahodníku

S výsadbou můžete začít po rozmrznutí půdy. Ideálně dobou je, když se denní teploty pohybují nad 10 °C. Dalším krokem je to, že hodinu před výsadbou namočíte kořeny sazeničky do vody. Nenechávejte ji v průvanu ani na přímém slunci. Pokud to bude nutné, můžete kořeny zakrátit o 1/3 délky.

Řádky by měly být vzdálené zhruba 30-35 cm od sebe. Podle své volby můžete připravit jednořádek, dvouřádek nebo i víceřádek. Spon v řádku má mít rozměr 20-40 cm podle toho, o jak velkou odrůdu se jedná.

Foto: Pixabay

Hloubka jamky pro sazenici odpovídá cca délce jejího kořenu. Kořeny by měly při výsadbě směřovat dolů, nikdy ale kořeny nepřehýbejte a jinak s nimi nemanipulujte. Srdíčko sazenice musí být nad povrchem půdy, zatímco kořeny nesmí vyčnívat nad zem.

Zeminu okolo sazenice důkladně umáčkněte a dobře zalijte (i v případě, že je půda mokrá).

Výsadba do zakryté půdy

Pokud nechcete u záhonů zbytečně řešit plevel, jedním z řešení je mulčování. Tento způsob zadržuje vlhkost a teplo, je méně náročný na zavlažování. Co je také důležité, je skutečnost, že budete mít čisté plody, které nebudou nahnívat po kontaktu s půdou. Využívá se sláma, dřevěné hobliny. Někdy se na zakrytí využívá černá mulčovací netkaná textilie nebo fólie.

Další péče o jahody

Aby se rostlina dobře ujala, je důležitá pořádná pravidelná zálivka. První lístky by se měly za dobrých podmínek objevit po 10-20 dnech. Když má rostlina alespoň tři nové lístky, můžete přihnojit. Nikdy nedávejte hnojivo přímo ke kořenům, aby se nepopálily nové kořeny. Pravidelně také rostlinu mělce okopávejte a odstraňujte plevel.

Je také třeba dávat pozor na venkovní teploty. Pokud by měly přijít přízemní mrazíky, je třeba jahody zakrýt textilií, aby nepomrzly.

Zdroj:
strawberryplants.org
gardenersworld.com
sempra-turnov.cz

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *