Štědrý bylinářův rok: Rok plný vůní a lásky k přírodě

Máte rádi bylinky? Právě z knihy Štědrý bylinářův rok byste mohli být nadšeni. Nabízí spoustu informací o využití rostlin pro zdraví, ale i receptů na přípravu různých jídel.

Kniha je rozdělena do čtyř velkých kapitol: Jaro, Léto, Podzim, Zima. Než se ovšem k nim dostanete, čeká čtenáře nejen seznámení s autorkou, ale i s říší bylinek. Dostáváte informace, které byste měli mít před tím, než se začnete o bylinky zajímat. Už z prvních řádků je jasné, že bylinky pro autorku, Zuzanu Švédovou, představují velmi osobní a vášnivý svět.

Zuzana Švédová je nutriční terapeutkou, která kromě poradny také píše články pro různé časopisy. Nakladatelství Grada jí už vydalo knihu Zdravou stravou proti únavě (2020).

Ke každému ročnímu období autorka servíruje předkrm v podobě atmosféry, která se v tom určitém čase objevuje. Popisuje, co se děje v přírodě a jak si ji můžeme co nejvíce vychutnat. Poutavé texty jsou propojeny s citáty známých osobností. Nechybí ani speciální svátky, jako jsou Vánoce a Velikonoce, plné dobrot. Nejen sladkostí, ale i dalších zajímavých a tradičních receptů. Autorka se ale věnuje i svátkům jako takovým a jejich tradičnímu pojetí.

Samotné recepty, ať už na jídlo nebo kosmetiku, obsahují úvod. Autorka vysvětluje, k čemu se hodí, jak ho nejlépe využít a jaký vztah k němu má ona sama. Recepty jsou popsány velmi srozumitelně.
A co všechno vás v knize čeká? Namátkou Tinktura z mateřídoušky, Vinný ocet, Třezalkový med, Ořechový čaj proti kašli, Sirup z černého bezu, ale třeba i Vsuvka o zelí.

Na závěr knihy najdeme rejstřík receptů, ať už se jedná o jídlo, nebo různé likéry, balzámy a zkrátka všeho, co tento štědrý titul obsahuje.

Když berete do ruky knihu Štědrý bylinářův rok, a listujete jí, máte pocit, že držíte v rukou starý cenný titul, prověřený časem. Kniha Zuzany Švédové je plná bylinek a dalších pokladů přírody a také rad, jak s nimi zacházet a jak je dobře využít. Kniha voní nejen po bylinkách, ale i tradicích a zkušenostech. Už jen listování v ní přináší radost. Je plná nejen cenných informací, ale i nádherných ilustrací a fotografií rostlin a také produktů z bylinek připravených. Když uvidíte věci dělané s láskou, tak to zkrátka poznáte. A z této knihy láska k přírodě zkrátka pryští. A pokud jí tolik nejste pohlceni, zcela jistě vás okouzlí. Štědrý bylinářův rok je nádherným titulem vysloveně určeným k tomu, abyste jím obdarovali milovanou osobu.

Nakladatel: Grada, 2021, fotografie archiv autorky a Yvona Kotrysová, ilustrace: Petra Škopac, 392 str.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *