Co udělat, aby vánoční stromek vydržel co nejdéle?

Rozhodli jste se, že si pořídíte rostlý vánoční stromek. Co byste měli udělat pro to, aby vám vydržel co nejdelší dobu?

Vánoční stromek k Vánocům patří. Asi se najde jen velmi málo lidí, které se bez ozdoby tohoto magického období obejdou. Stojí za zmínku, že když si kupujete živý vánoční stromeček, neničíte planetu. Tyto stromky jsou pěstovány speciálně pro tyto účely a vlastně tak prospívají životnímu prostředí.

Časté druhy vánočních stromků

Smrk
Smrk ztepilý patří mezi nejoblíbenější stromky, hlavně pro svou nízkou cenu. Jeho nevýhodou je brzké opadávání. Oproti tomu smrk stříbrný téměř neopadává. Známe ho také jako smrk pichlavý. Hustá koruna a pevné větve umožňují i těžší ozdoby.           

Foto: Pixabay

Borovice
Borovice vydrží delší dobu než smrky. Vypadá luxusněji díky delšímu jehličí. Vybírat lze buď z borovice lesní, nebo můžete sáhnout po borovici černé. Výhodou je, že jehličí téměř nepadá a i v tomto případě je možné dávat těžší ozdoby. Zase trochu víc píchá, takže je zdobení náročnější.

Jedle
Cena jedle kavkazské se už pohybuje ve vyšších cenových hladinách. Výhodou je, že dlouho vydrží a víceméně neopadává. I na jedli můžete věšet těžší ozdoby.

Jak vybrat kvalitní vánoční stromeček

Ale pojďme k samotnému výběru. Už právě od něj se odvíjí to, jak dlouho stromek vydrží. Která kritéria jsou důležitá? Protože stromek potřebuje chlad, je dobré, aby byl uskladněn venku a aby vypadal svěže. Neměl by být nijak zdeformovaný ani polámaný. Stromek by také neměl příliš ronit pryskyřici. Abyste si ho mohli dobře prohlédnout, nesmí být zabalený v síti. Jemným pohmatem zjistíte, jestli z něj neopadává jehličí.

Kvalitní obchodník dokáže nejen poradit, ale jeho ceny jsou také pevné. Kromě toho nabízí i dodatečné služby. Může se jednat o možnost úpravy, aby se stromek lépe vešel do stojánku, ale i o prodej chvojí, nebo třeba o zabalení stromku, aby se při přepravě neponičil.

Jak se postarat o vánoční stromeček

  • Pokud přinesete stromek v ochranné síti, rozbalte ho.
  • Stromek seřízněte o malý kousek (zhruba 2-2,5 cm) a dejte ho do kbelíku s vodou. Bude moci začít pít a vydrží v dobré kondici.
  • Zajistěte chlad a temno – stromek potřebuje pro delší uskladnění vhodné podmínky. Skladovat ho můžete v chladném sklepě, garáži, případně na terase nebo jinde venku ve stínu (ne na jižní straně).
  • Když stromek dáte do stojánku a domů, měl by stát na světle, ale ne na teplém místě (u topení). Ujistěte se, že stromek stojí ve stojánku bezpečně, aby se nepřeváhl. Ve stojánku by měla stále být voda, ze začátku stromek pije poměrně velké množství. Můžete ho i rosit.

Už víte, jaký stromek si pořídíte? Bude to spíše větší strom, nebo zvolíte malý vánoční stromek (do 50 cm)? Malé živé stromky mají také své požadavky (tedy pokud si nepořídíte umělý, který vypadá velmi reálně), ale o nich zase příště. Podělte se o vaše oblíbené stromky v komentáři pod článkem.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *