Co udělat s odkvetlým petrklíčem

Petrklíče nám dělají radost před tím, než se zabarví příroda. Když ale odkvetou, nemusíme je vyhazovat. Poradíme, co s nimi, aby vydržely i několik let.

V předjaří a brzy zjara nám dělají svými úžasně pestrými barvami radost. Petrklíče, primule, prvosenky. V minulém článku jsme vám prozradili, jak si jejich krásu udržet doma co nejdelší dobu. Co ale s nimi udělat, když odkvetou?

Kdy dát primule ven

I když se budeme o petrklíče dobře starat, dojde k tomu, že přestanou kvést a zůstanou jen zelené listy. Obereme uschlé květy. Nejprve rostlině omezíme zálivku a dáme ji do chladu.

Jakmile nebudou mrazy, bude čas na vysazení petrklíčů ven, kde příští jaro vykvetou. To, jak jsou rostliny mrazuvzdorné záleží na několika hlediscích, jedním z nich je, kromě stavu rostliny, i barva květu a jeho velikost. Pokud chcete odolnější rostliny, sáhněte po bílé, případně žluté.

Kam vysadit primule

Petrklíče můžete vysadit na záhonek před barákem, na předzahrádku, zahradu. Hezky vypadají na skalkách, ohraničují se s nimi cesty, sluší jim to i u vody. Důležité je, aby místo mělo dostatek světla, případně polostín, rostliny potřebují i dostatek vody. Nesnášejí sucho.

Jak primule přesadit do země

Nejprve připravíme v zemi jamku, hlubokou zhruba 14 cm. Jako zemina bude potřeba směs písku, kompostu a rašeliny. Vše ve stejném poměru. Než petrklíče přesadíme ven, dobře je zalijeme, aby rychleji zakořenily. Pak je vyndáme z květináče tak, aby se nepoškodily. Petrklíče dáme do jamky, srdíčko by mělo být těsně nad povrchem substrátu, a zahrneme připravenou zeminou. Opět rostlinu dobře zalijeme.

Tyto rostliny potřebují stále mírnou vlhkost, nebude jim škodit, když je v období květu zhruba jednou za dva týdny přihnojíme slabým roztokem organického hnojiva. Jinak primulím vyhovuje, když jim jednou za čas prokypříme půdu okolo.

Foto: Pixabay, RitaE

Když rostlinu přesadíme, možná bude vypadat tak trochu zavadle, ale nebojte se, může se stát, že koncem léta, případně začátkem podzimu vykvetou. Vykvést by ale měly brzy zjara (zhruba v březnu) v příštím roce. Na zimu je ale třeba primulky zakrýt chvojím nebo mulčem.

Když v příštím roce vykvetou, může se stát, že ztratí svou původní barvu. Zhruba za dva roky se z prvosenky stane planá rostlina se žlutými nebo nafialovělými květy.

Zdroj:
https://www.happysprout.com
https://www.gardeningknowhow.com

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *