Co je potřeba udělat na zahradě, než přijde jaro

Podivná zima, která vlastně zimou téměř ani nebyla, se chýlí ke konci. Před tím, než naplno propukne jaro, jsou potřeba na zahradě udělat některé práce. V březnu bývá spíše aprílové počasí, na které se nedá spolehnout. Přesto je na zahradě v předjaří spousta práce. Podívejte se na naše tipy.

Práce v ovocné zahradě

Před začátkem jara je třeba dodělat zimní řez ovocných stromů (jabloně, hrušně) a keřů (podzimní maliny, černý rybíz…). Můžete k nim přidat i hnojivo s draslíkem.

Je také důležitá péče o jahodníky. V březnu je třeba prokypřit půdu, pohnojit ji, zkontrolovat jahodníky, odstranit ty odumřelé, vysadit nové.

Práce na zeleninové zahradě

V březnu se také připravují záhony. Shrabejte záhony, odstraňte z nich staré listí, mech, odumřelé rostliny, zryjte hlínu. Podpořte její kvalitu nánosem zahradního kompostu nebo kvalitního hnoje.

Sestavte si plán setí a zkontrolujte si údaje na sáčcích se semeny. Dejte pozor, aby nebyla stará.

Práce v okrasné zahradě

Odstraňte chvojí, poškozené rostliny ostříhejte, případně odstraňte. Odkvetlé keře, které měly květy v zimě ostříhejte, listnaté keře můžete v případě potřeby přesadit. Ostříhejte popínavé rostliny, které se nadměrně rozrostly. Dříve, než se objeví nové výhonky, seřežte okrasné trávy.  

Rané trvalkové výhonky překryjte zahradním rounem, pokud má přijít mráz. Variantou je i zahradní mulč okolo nových výhonků.

Kvetoucí keře a růže se doporučují pohnojit hnojivem s pomalým uvolňováním.

Foto: Pixabay

Péče o skleník

V předjaří je potřeba udělat hlavně spousta technické a přípravné práce. Patří sem i kontrola skleníku, jeho vyčištění, umytí tak, aby nečistoty neškodily. Vnitřní část by měla být v takovém stavu, aby byly odstraněny potenciální domovy pro škůdce a choroby. Nezapomeňte po mytí důkladně vyvětrat.

Péče o okapy, altány, pergoly, nádrže na zalévání

Před jarem je také potřeba připravit věci, které se zahradou souvisejí okrajově. Nejbližší jsou nádrže a sudy na zalévání. Je třeba, aby byly připravené na shromažďování čisté vody na zalévání, se kterým můžete hned začít. Je třeba zkontrolovat, jestli jsou v pořádku. Do sudů většinou teče voda z okapů. I ty je důležité prohlédnout a případně z nich vyndat nečistoty a někdy jsou i potřeba natřít.

Zhruba jednou za tři roky je třeba se postarat o dřevěné stavby na vaší zahradě. Pergoly a altány se tak udržují a vydrží déle.

Zkontrolujte také různou zahradní techniku, kterou používáte (sekačky, zahradní elektrické nářadí), aby byla připravena hned zjara.

Zdroj:
theenglishgarden.co.uk
ruralsprout.com

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *