Zahrady od Dany – Výborný průvodce zakládáním zahrady

Bývalá moderátorka Dana Makrlíková je spojená s pořadem Polopatě a dnes se věnuje tvorbě zahrad. V nakladatelství CPress právě vyšla její kniha Zahrady od Dany s podtitulem Naplánujte si zahradu krok za krokem.

Plánování zahrady

Dana Makrlíková několik let působila jako moderátorka a editorka zpráv, v posledních letech ale působí jako zahradní architektka. Ve své knize Zahrady od Dany se zabývá základy, které potřebujete vědět. Před tím, než se pustíte do vytváření zahrady, měli byste zvážit určité faktory – od tvaru pozemku, přes světové strany, klimatické podmínky, až po přítomnost vody a druh půdy. K těmto hlediskům přidává autorka řadu tipů, také přidává informace o výměně zeminy. Další pasáže už patří samotnému zhodnocení stávající zahrady a vlastnímu plánování, ve kterém nesmí chybět pracovní skica, finální plány. Důležitou položkou na seznamu plánování jsou také tvary a prostory v zahradě, přičemž každý má svůj význam. Podstatné jsou také různé pohledy a výhledy.

Prvky v zahradě

Další kapitolou jsou Prvky v zahradě, mezi které patří terasa, pergola, bazén, cesty, voda, živý plot, zídky, zahradní domek, významné hledisko tvoří také děti na zahradě a psi. V obou případech je třeba zohlednit jejich výskyt v prostoru a vhodně ho upotřebit.

Realizace malých zahrad

V kapitole Zahrady krok za krokem se Dana Makrlíková věnuje spoustě inspirací, které můžete načerpat z autorčiných realizovaných malých zahrad. Záměrem bylo je vytvořit nenáročně a zároveň tak, aby byly snadno realizovatelné. Na fotografiích vidíte stav před realizací i po ní. Autorka vybrala různé typy zahrad, ze kterých bude moci nabrat inspiraci snad každý. Z nákresů se také dozvíte názvy rostlin, které byly použity na jednotlivých místech.

Poslední kapitola je nazvaná Jak na to, ve které zjistíte, jak se vytváří terasa, ale také mlatová cesta, obrubníky v zahradě, vyvýšené truhlíky nebo kamenná zídka na sucho.

Úplnému závěru patří Seznam použitých rostlin, rozčleněný na stromy jehličnaté, listnaté, popínavé rostliny, keře, trvalky a trávy.

Ukázka z knihy Zahrady od Dany

Kniha Zahrady od Dany je plná zajímavých informací, ale také skvělých fotografií, plánků a nákresů, díky nimž člověk získá dobrou představu a pustit se tak do budování zahrady bude mnohem snazší. Také texty k obrázkům nabízejí spoustu inspirace a upozornění na důležité faktory, které je třeba zohlednit. Titul má pouhých 176 stran, které jsou ale plné všeho potřebného, co byste mohli potřebovat při zakládání zahrady. S krásnou publikací můžete strávit spoustu chvil ohledně plánování, ale také se jen zkrátka kochat krásou návrhů, protože oči i duši jednoduše potěší.

Dana Makrlíková (*1975) po Technické univerzitě v Liberci vystudovala Českou zemědělskou univerzitu v Praze, obor zahradní tvorba a za 15 let praxe vytvořila stovky projektů zahrad. Většinu z nich i přímo realizovala. K této změně Danu Makrlíkovou inspiroval Přemek Podlaha, kterému také patří poděkování v knize. Titul dostal stejný název jako má firma autorky, tedy Zahrady od Dany.

Vydalo nakladatelství CPress ve společnosti Albatros Media, 2021, 176 str., 399 Kč

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *