Jak zařídit novou terasu? Máme tipy

Chcete trávit venku co nejvíce času? Pořiďte si terasu a uspořádejte si ji tak, aby z ní vznikla letního obývacího pokoje.

S teplými dny chceme co nejvíce času trávit venku. Různá posezení jsou proto skvělým řešením. Výbornou možností nabízí i terasa, kterou si můžete vybavit velmi pohodlně. Je jedno, jestli na ní máte velký prostor v rámci zahrady, nebo jestli máte jen menší prostor k bytu. Důležité je ale věnovat dostatek pozornosti vhodné podlaze, zastřešení, případně zástěně. Třešničku na dortu pak představuje vlastní vybavení prostoru nábytkem.

Podlaha

Podlahu terasy je třeba dobře promyslet, protože představuje příslušný prostor, se kterým pak budete pracovat. Pokud je to možné, nešetřete na metrech. Terasa by měla být vzdušná a pohodlná. U větších prostor pak můžete plochu rozdělit na různé zóny.

Terasa zakomponovaná do zahrady je oázou pohody. Foto: Pixabay

Co se týká povrchů, používá se dlažba, možná je i betonová podlaha. Trochu náročnější na údržbu je dřevo a přírodní kámen. Využívá se také dřevoplast, kde se doporučuje vyšší podíl speciálně namletého dřeva, než podíl ekologického polymeru HDPE.

I s menším prostorem se dají provádět divy. Foto: Pinterest/Squareinchhome

Zastřešení

Další důležitou oblastí je zastřešení. Vyplatí se rozšířit možnost využití, abyste se z terasy nemuseli stěhovat za prvních kapek. Kromě toho chrání před ostrým sluncem a zároveň nemusíte uklízet vybavení.

Zastřešení může mít různé provedení. Ať už se jedná o vysouvací markýzu, posuvné pergoly, ale třeba i dřevěné zastřešení.

Zástěna

Často se volí i zástěna (ideálně z návětrné strany), která poskytne ještě větší ochranu před sluncem i větrem. Může být skleněná, dřevěná, zasunovací napevno, variant je řada.

Nábytek

Zahradní nábytek není nic, na čem by se vyplatilo šetřit. Měl by vydržet co nejdéle a měl by umožňovat bezproblematický venkovní provoz. Podívejte se na naše tipy.

Terasa je vlastně takový obýváček venku. Foto: Pinterest

Dekorace

Terasu můžete doplnit o koberce, předložky. Na sedačky se hodí různé polštáře, deky.

Na terase by neměly chybět ani různé rostliny. Mohou to být květináče se zeleninou, ale také různé druhy květin a bylinek. Tipem mohou být rostliny, které nemá rád hmyz, jako třeba klíšťata.

Barvám by se mělo věnovat dostatek pozornosti. Navodí totiž atmosféru v místech, kde chcete odpočívat. Terase ale můžete dodat i určitý styl podle toho, jak chcete, aby působil. Zvažte třeba provensálský styl, pohodlně vypadá i boho nebo etno styl.

Osvětlení

Osvětlení dotvoří atmosféru na terase, ale je potřeba myslet i na praktičnost. Dobré světlo má smysl nad stolem, kromě toho jsou vhodná různá drobná světýlka. Může se jednat o solární světýlka, která se nabíjejí přes den, večer pak se sama sepnou. Kouzelně vypadají lucerničky, svíčky (ideálně v nádobách, aby je vítr nezhášel).

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *