Obrňte zahradu proti klíšťatům. Které rostliny klíšťata nemají v lásce?

Výskyt klíšťat je letos velmi rozšířený. Které rostliny nemají tato nepříjemná zvířata v lásce? Pořiďte si je na zahradu.

Máte posekaný trávník a myslíte si, že máte od klíšťat pokoj? Opak je pravdou. Tato drobná zvířátka dokáží přenášet lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu, což jsou velmi nebezpečná onemocnění. Některé rostliny ovšem klíšťatům nevoní, což představuje zajímavou šanci, jak zároveň zkrášlit zahradu a dodat jí praktický ráz.

Rostliny proti klíšťatům

Levandule. Tato modrofialová kráska dokáže spoustu věcí. Kromě jiného vytváří příjemnou atmosféru, odpuzuje moly. Je okrasou obydlí i záhonů. Česnek je určitě důležitou rostlinou pro lidský organismus, ale kvůli svým typickým silicím nevoní leckomu. Ani klíšťata nejsou výjimkou. Mezi další velmi aromatické rostliny patří také pelargonie. Ty můžeme vysadit do květináčů třeba tam, kde máte posezení.

Nesmíme zapomenout ani na krásu a sílu dalších bylinek, jako je tymián, rozmarýn, máta, oregano, pelyněk. I ty jsou známé svým aroma. Můžeme je vysadit do záhonu, nádherně ale také vypadají v květináčích, různě po ploše zahrady. Kromě jejich krásy využijete i jejich sílu pro zdraví.

Mezi rostliny proti klíšťatům bývá zmiňována i tomkovice vonná, polej obecná, citronová tráva, kopretina starčkolistá. Poslední uvedená klíšťatům nevoní, protože obsahuje přírodní insekticid pyrethrin. Nevoní ani dalšímu hmyzu, je toxický proti jejich nervovému systému.

Pro klíšťata ráj

Naopak ráj pro klíšťata představuje vysoká tráva, keře, kompost, hromádky trávy, listí. Milují vlhko a stín. Takové kapradí je jejich oblíbeným úkrytem. Pokud máte tedy na zahradě vlhké a stinné prostředí, je vhodné tento prostor oddělit pruhy výše uvedených rostlin. Řešením může být i pás z kamení nebo štěrku.  Užijte si zahradu a nenechte si pohodu zničit nevítaným hmyzím návštěvníkem.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *