Který nábytek se hodí na venkovní použití? Máme tipy

S teplým počasím chceme trávit co nejvíce času venku. Pro příjemné posezení využijeme venkovní nábytek. Z čeho lze vybírat? Které materiály jsou vhodné?

Chceme, aby zahradní nábytek dobře vypadal, ať už zamíří na samotnou zahradu, balkon, terasu, pod pergolu. Právě umístění je také při výběru třeba zohlednit, a to především s ohledem nejen na styl okolí, ale i na to, jestli bude pod zastřešením. Případně totiž bude muset odolávat větším nástrahám počasí a zvládnout nějaký ten déšť. Jaké máme možnosti?

Umělý ratan a přírodní ratan

Umělý ratan patří mezi velmi oblíbené materiály, především pro jeho praktičnost. V tomto případě se ale vyplatí věnovat velkou pozornost kvalitě. Kvalitní nábytek totiž bývá těžko rozeznatelný od přírodní podoby. Oproti klasickému ratanovému nábytku lépe zvládá povětrnostní vlivy a také UV záření. Ovšem pro někoho může být přírodní varianta mnohem přirozenější, ale pokud bude nábytek venku na dešti, není ideální. Přírodní ratan má totiž omezenou odolnost vůči dešti (a také mrazu).

Plastových variant je nespočet. Ale i v tomto případě je možné najít kvalitnější provedení. Konkrétně se jedná o resin, což je umělá pryskyřice. Nejenže vlivem počasí nekřehne, a tudíž vydrží dlouho, ale také je pružná.

Foto: Pixabay

Dřevěný nábytek

Pokud máte zájem o přírodní variantu nábytku, poohlédněte se po exotických materiálech. Z toho velmi dobře vychází teakové dřevo. Že je vhodné do vlhka, je jasné už proto, že se využívá i k výrobě lodních palub. Dalším důvodem, proč sáhnout po tomto druhu dřeva, je skutečnost, že teak nenapadají plísně, houby ani dřevomorka. Je ideální do jakéhokoliv počasí.

Také eukalyptus patří mezi dřeva, ze kterých se vyrábí zahradní nábytek.  Toto tvrdé a odolné dřevo pochází z tropických oblastí. Předností zahradního nábytku z eukalyptu je dlouhá životnost a schopnost odolávat kyselým dešťům.

A na konec tu máme akáciové dřevo. Mírně zůstává pozadu za svými známějšími exotickými kolegy. Evropské dřevo akátu je velmi tvrdé a zároveň pružné. Velmi dobře se hodí do venkovních prostor.

Foto: Pixabay

Kovový nábytek

Kovový nábytek většinou představuje materiál hliník. Ten bývá poměrně levný a dalším nezanedbatelným hlediskem je jeho nízká váha. Snadno si ho přenesete, kam budete potřebovat

Druhou možností je ocelový nábytek s nástřikem práškovou barvou bývá odolný a trvanlivý.

Rozměry a pohodlí

Nábytek se musí vejít do plánovaného prostoru a takříkajíc do něj zapadnout, aby působil přirozeně a nebyl příliš rozměrný. Důležitým hlediskem je také varianta, která vám bude lépe vyhovovat. Raději sáhnete po pohodlné sedačce nebo bude úplně dostačovat skládací židlička, protože neplánujete dlouhé vysedávání?

A na závěr je důležitá i otázka pohodlí. Komu by se chtělo trávit čas na sedačce, která tlačí a na které se cítíte nepříjemně.

 

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *