Provensálský styl – romantika, která neomrzí

Styl Provence patří vůbec mezi ty nejoblíbenější. Možná je to jeho romantickou podobou, pohodovostí. Jeho podobu charakterizuje vlastně venkovský styl Francie.  Jak si zařídit domácnost v provensálském stylu? Nechte se inspirovat.

Oblíbené materiály

Styl charakterizuje jednoduchost, rustikálnost a útulnost. V této souvislosti se často volí použití kamene na zdi, dřevěné podlahy a stropy. Objevuje se hrubá omítka. Provensálský styl je zdobný, ale zároveň promyšlený a nepřeplácaný. Klade důraz na detaily. Podlaha bývá také s dlažbou v přírodních tónech, ať už béžová nebo třeba terakota.

Útulná atmosféra, tlumené barvy. Foto: Westwing

Vhodné barvy

Při sestavování interiéru hrají velkou roli stěny. Volí se jedna barva. Většinou to bývá bílá barva a béžová barva, často se ale objevují i pastelové odstíny: fialové, modré, zelené, žluté. Tyto barvy najdete i na nábytku, doplňcích. Mohou se objevovat i tmavší odstíny, ale vždy by měly ladit.

Foto: Pinterest

Nábytek v interiéru

Většinou bývá nábytek ze dřeva, ať už v přírodní podobě (nelakovaný), ale také natřený světlými barvami. Právě tyto barvy vytvářejí dojem přímořské venkovské oblasti. Nábytek nemusí být v bezvadném stavu. Velmi často se objevuje dojem opotřebovanosti. Mohou to být starší věci, ale také můžete tento dojem vytvořit uměle, často se právě provensálský styl kombinuje se stylem shabby chic (opotřebovaný). Vše by mělo vést k rustikálnosti, venkovské podobě.

Kromě dřeva se ale také objevuje kovový nábytek.

Foto: Pinterest

Vzory

Co se týká vzorů, nejčastěji styl sází na romantickou linii. Najdete v něm tedy spoustu něžných květin.

Doplňky

Součást stylu Provence je také množství doplňků. Hlavně se jedná o závěsy, ale také o různé ubrusy, prostírání. Na sedacích soupravách nesmí chybět několik polštářků. Bývají z přírodních materiálů, hlavně z bavlny. Zdobí je již zmíněné květiny, stromy, bylinky. Jako dekorace se objevují i různé vázy, lampičky. V kuchyni najdeme otevřené poličky, podobně je to s obývacím pokojem. Koupelně vévodí robustní vana stojící samostatně, na nožičkách nebo na soklu.

Foto: Bonami

Provensálský styl je uvolněný a útulný, připomíná venkovský styl Francie, právě touto venkovskou podobou se liší od stylu vintage. Vytváří příjemnou atmosféru propojenou s přírodou.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *