Propojte svět nových věcí s těmi opotřebovanými – styl schabby chic

Styl schabby chic patří mezi oblíbené styly možná právě proto, že dává šanci věcem, které toho už mají spoustu za sebou. Jak si zařídit bydlení, ze kterého bude pryštět romantika?

Kde se vzal schabby chic

Schabby chic vymyslela v roce 1980 interiérová designérka Rachel Ashwellová. V tomto období se oddělil od eklektického stylu, který propojuje zdánlivě nesourodé prvky. Tato hra zůstala i schabby chic. Pro něj je základ provensálský styl, doplněný o typický rustikální styl ze staré Anglie. Schabby se od vintage liší tím, že vintage předměty většinou mají vyšší hodnotu a jedná se o skutečná díla. Schabby chic vyvolává nostalgii.

Rustikální dlažba je ve stylu schabby to pravé. Foto: Pinterest/Hometalk

Barvy a materiály

Mezi barvami převládá bílá a smetanová, mírně pozaostává šedivá, kterou doplňují pastelové odstíny zelené, růžové, modré. Z materiálů se často objevuje dřevo, kov a samozřejmě na nich nechybí patina.

Bílá s patinou, doplněná o dřevo vytváří nádhernou kombinaci. Foto: Pinterest

Nábytek ve stylu schabby

Tento styl vytvoříte téměř z kteréhokoliv nábytku (starého i nového) tím, že mu dodáte nádech stáří – patinu. Další kousky do bytu nutně nemusíte kupovat, najdete na starých půdách, za pár korun pak na burzách, v bazarech. Dojem schabby chic dodáte místnosti právě tím, že do něj zařadíte několik doplňků a rázem máte nový pokoj. Dojem zašlosti je to správné, čeho chcete docílit. Nábytek je doplněn o ozdobná kování. Minimalismus v tomto stylu určitě nemá co dělat.

Spousta květin doplňuje bílou barvu všude okolo. Foto: Pinterest

Doplňky schabby chic

Schabby chic je romantický a nesmějí v něm tedy chybět květiny.

Z doplňků se objevují různé polštářky, ozdobené krajkou. Tu najdete i na stole, závěsech. Z materiálů látek vládne bavlna a nezapomeňte, ze vše má být schabby – ošuntělé – takže žehlení zakázáno. Hodí se i háčkované dečky. I tady nesmí chybět svíčky v nejrůznějších podobách.

Kromě bílé barvy na stěnách se objevují i tapety, jak jinak než květinové.

Vana na nožičkách, to je ta správná romantika. Foto: Pinterest / Home Stratosphere
Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *