Velký jarní úklid: Co je potřeba udělat po zimě

Po konci zimy je třeba provést na domě řadu věcí, takový velký jarní úklid. Na co byste neměli zapomenout, aby byl dům připraven na další sezónu?

Máte za sebou jen základní velký úklid? Možná, že vám unikly některé další práce, které je třeba po zimě provést, abyste mohli naplno užívat nového období. Máme pro vás připraven jejich přehled.

Mytí oken a dveří

Mezi tradiční činnosti velkého úklidu patří mytí oken a dveří. Zapomenout nelze ani na ty vchodové.

Zkontrolujte půdu a sklep

Kontrola půdy a sklepu bývá často opomíjená. Na půdě je třeba sledovat, v jakém stavu je střecha, jestli do ní třeba nezatýká. Mohou se tam ale objevit i různí nezvaní návštěvníci, jako je kuna, vosy s báněmi. V podkroví také můžete najít plísně, případně houby.

Ve sklepě je třeba zkontrolovat stav uložených potravin (případně je protřídit), ale také například to, jestli někde nevzniká plíseň.

Komín je potřeba pravidelně čistit. Podívejte se, kdy. Foto: Pixabay

Kontrola kotle a komínu

Předjarní kontrolu si zaslouží také zdroje energie a jejich přívod do domu, konkrétně třeba čištění plynového kotle. Pokud máte komín, je vhodné pozvat kominíka. Kontrolou by měly projít i kouřové cesty. Povinná kontrola, případně obnova plynových rozvodů se provádí každé tři roky, zatímco v případě elektro rozvodů se jedná o každý pátý rok. 

Voda, topení

Kontrola instalace vody, kanalizace se provádí vizuálně a jednou za čas (třeba právě na jaře) se vyplatí zkontrolovat stav.

Údržba garáže

Garáž je svérázným místem. Často slouží nejen k parkování auta, ale bývá místem uskladnění spousty technických věcí a možná se v ní najde i kutilský prostor. Po zimě je zkontrolovat garážová vrata. Je třeba se podívat na různé pohyblivé součástky otevírání. Promažte i panty a kování. Tento proces můžete využít i v dalších místech vašeho bydlení. Pokud máte vrata u vjezdu na pozemek, nezapomeňte ani na ně. Pokud máte u garážových vrat elektromotor, pozvěte si na kontrolu odborníka.

Pokud chcete malovat, vrhněte se na to na jaře, ať si nekazíte léto. Foto: Freepik

Fasáda domu

Po zimě možná zjistíte, že fasáda vašeho domu už dlouho není tím, co bývala. Teď je ideální doba pro nový kabát. Ne pokaždé je třeba dávat novou fasádu. Někdy stačí využít vysokotlaký vodní nebo parní čistič. Vhodné je také zvážit zateplení fasády.

Kontrola střechy a okapů

Po zimě také nemusí dopadnout dobře střecha a okapy, obzvlášť pokud byla zima se spoustou sněhu. Důležité je zkontrolovat střešní krytinu, oplechování a zatmelení kolem spojů, oplechování za komínem a dalšími výčnělky, kudy odtéká voda. Zkontrolujte také stav sněhových zábran.

Pozornost si zaslouží i okapy, zatímco v případě plastových může dojít k popraskání mrazem, v případě starších pozinkovaných okapů může docházet ke korozi.

Nátěry kovových a dřevěných ploch

Pokud máte kovové nebo dřevěné zábradlí, plot, je třeba zkontrolovat jejich stav, případně natřít. Kovové materiály můžete natřít barvou s antikorozní příměsí, případně pozinkováním příměsí.

Zapomínat není třeba ani na nejrůznější dřevěné plochy. Ať už se jedná o okenice, ploty, ale i zahradní nábytek a další prostory, je důležité vše zkontrolovat. Pokud zjistíte poškození, můžete dřevo ošetřit speciálními lazurami a laky s UV filtrem.

Připravte terasu

Terasa je místem, kde se za dobrého počasí tráví spousta času. Je třeba ji na novou sezónu dobře připravit. Uklidit, zkontrolovat její stav po zimě, a na konec připravit venkovní posezení se stolem, židlemi a dalšími prvky, jako je stínicí technika. Je třeba se podívat na její funkčnost, abyste nezjistili problémy teprve s přibývajícími slunečními paprsky.

Příprava bazénu

Než znovu napustíte bazén, je potřeba se podívat na dno. Neměly by se tam objevit ani plísně ani trhliny. Kontrolu si zaslouží i zařízení filtrace a další místa ve spojení s bazénem. Když budete mít bazén vyčištěn, můžete ho napustit.

Jednou za čas je třeba zkontrolovat také schody domu a dlažbu. Případné problémy je důležité vyřešit.

Zdroj:
Náhledový obrázek: Rawpixel.com/Freepik

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *