Vypadl proud? Co dělat, když nefungují pohybová čidla, garážová vrata nebo žaluzie

Světlo a najednou úplná tma. Výpadek proudu není nic příjemného, zvlášť když trvá delší dobu. Kromě toho může být spojen s nejrůznějšími problémy, jako je vyteklá lednička v kuchyni. Řada spotřebičů v domácnosti potřebuje pro správnou funkčnost neustále připojení do elektrické sítě. S modernizací našich životů je také spojeno s elektronickými prvky nejrůznějších zařízení. Jak při výpadku elektřiny reagují garážová vrata, stínicí technika nebo vchodové dveře? 

Mechanické odblokování garáže

Množství garážových vrat je v dnešní době už ovládáno motoricky s připojením k elektrické síti. Přestože vrata nemají vlastní zdroj napájení, člověk se tam může dostat, když potřebuje odjet s autem.

Vrata lze otevřít manuálně přes odblokování kolejnice od motoru. Jedná se o standardní součást pohonu a jeho vodící kolejnice. Pokud bychom neměli jiný vstup do garáže než přes samotná vrata, je dobré si pořídit externí nouzový odblok. Ten se umístí do vratového křídla a přes zámek se pomocí systému ocelového lanka odblokuje kolejnice od motoru – podobně, jako v případě odblokování z interiéru,“ uvedl Petr Přichystal ze společnosti Lomax, která se zaměřuje na produkci garážových vrat a stínicí techniky.

Petr Přichystal také řekl, že je možné používat zařízení s různě dlouhým ocelovým lankem podle výšky vrat.

Jednou z nezbytných věcí je to, že by klíče k nouzovému odbloku měly být tam, kde budou dostupné v případě výpadku proudu v garáži.

Čidla se záložním zdrojem napájení

Za velmi efektivní řešení zabezpečení domácnosti je osazení pohybovými čidly, která jsou napojena na alarm, ale díky systémovému řešení i na bezpečnostní složky. Když do vašeho bytu nebo domu mají zájem vstoupit nezvaní hosté, jedná se pak o rychlé a účinné řešení. To je i v případě, že vypadne elektrický proud. Jednotlivá pohybová čidla mají vlastní zdroj napájení. Ten zajistí jejich výdrž po několik let. Jestliže problémy s nezvanými hosty proběhnou ve stejnou dobu jako výpadek proudu, bezpečnostní systémy o tom informují nejen uživatele, ale i příslušné složky, za použití speciální SIM karty.

Systémy vyšší úrovně s uživatelem komunikují také prostřednictvím telefonu. Když dojde k výpadku proudu, zabezpečovací systém tuto událost ohlásí pomocí SMS. To je výborné řešení, pokud si toho na první pohled nevšimnete nebo jste mimo domov.

Stínění si pamatuje předvolby ovladače

Co se děje se stínicí technikou, když vypadne proud? Manuálně ovládaných žaluzií a rolet se výpadek netýká, ale komfort roste a lidé raději volí motorizované ovládání, ať už pomocí vypínače na zdi, dálkového ovládání, nebo pomocí chytrého telefonu a prvků chytré domácnosti.

„Při výpadku proudu zůstanou lamely žaluzií či rolet ve stejné poloze. Na rozdíl od jiných zařízení u nich však nehrozí, že by s výpadkem proudu došlo k vymazání předvoleb pro dálkové ovládání. Po návratu k normálu je tak uživatel může používat dále podle toho, jak je zvyklý. Problém není ani větrání při zatažených lamelách. Ačkoliv má venkovní stínicí technika výborné izolační vlastnosti, čerstvý vzduch přes ni v určité míře do interiéru projde,“ doplnil Přichystal.

Speciální čidla automaticky žaluzie a rolety ovládají podle povětrnostních podmínek a nastavených předvoleb. Čidla jsou většino připojena ke stejnému zdroji napájení jako žaluzie. Kromě toho jsou spárována i s centrálním zařízením chytré domácnosti, které také vyžadují zapojení nejen do elektrické sítě, ale i k internetu.

Mechanika a elektronika u vstupních dveří

Vstupní dveře bývaly na mechanické ovládání, v poslední době se ale i v tomto případě začínají objevovat prvky elektronizace. Objevuje se ovládání dveří na speciální čip či otisk prstu. Také v tomto případě mají záložní zdroj napájení, který se po výpadku proudu aktivuje. To je velmi šikovné i v krizových situacích, jako například požár, kdy často dochází k omezení přívodu elektrické energie.

Častou variantou je také kombinace klasického způsobu zamykání s doplňkovým prvkem automatizace. Do této kategorie se řadí zámky uzamykatelné klasicky na klíč, které v případě, že uživatel dveře zapomene zamknout, tak s určitým zpožděním učiní za něj. Výpadek elektrického proudu však na uzavření dveří vzhledem k mechanickým principům nemá žádný vliv.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *