Špatné návyky při úklidu? Těchto se musíte zbavit

Úklid má rád málokdo, a proto se ho většinou snažíme zjednodušit a urychlit. Některé „zkratky“ ale vlastně prodlužují a komplikují práci. Upozorníme vás na několik špatných návyků, kterých se potřebujete zbavit, abyste si v konečném důsledku usnadnili práci.

Kdo by netoužil po čistém domově, ale někdy je toho na nás zkrátka moc. Pojďte si přečíst, jestli náhodou některé nešvary také neprovádíte. Nejde o to odstranit vše najednou, změny mohou být postupné.

Čištění špinavými hadry a dalšími pomocníky

Tak tohle je nejspíš velmi častý problém. Přitom tak dává smysl. Těžko můžete očekávat čisté prostředí, když uklízíte špinavým hadrem. Všechny utěrky, mopy filtry, sáčky do vysavače, ale i prachovku je třeba udržovat v čistotě. Pravidelně prát, případně vyměňovat. Jinak se budou zbytečně rozšiřovat bakterie a samotná špína taky nebude úplně pryč. Pravidelně perte úklidové hadříky a když vysavač zahlásí potřebu výměny sáčku, příliš s tím nevyčkávejte. Úklidové náčiní by zkrátka mělo být čisté.

Jeden hadřík na úklid celé místnosti

Používáte jeden hadřík na úklid celé místnosti nebo dokonce bytu a mezitím ho jen trošku přemáchnete? Nebo používáte jednorázové úklidové ubrousky na velký prostor? To neděláte dobře. I když se nejedná o úklid koupelny, kde přecházíte z umyvadla na WC, nebo nedejbože obráceně, stejně zůstává hadřík po chvíli špinavý. Je potřeba využívat více hadříků, nebo je velmi důkladně vymáchat ve vodě. Ovšem kdo by tak plýtval vodou, že?!
Jednou týdně čisticí hadříky vyperte, zas budou skvěle sloužit.

Foto: Freepik

Špatné skladování čisticích prostředků

Máte všechny čisticí prostředky pohromadě, a pak při úklidu hledáte, kde je konkrétní přípravek, který právě potřebujete? Rozdělte si úklidové prostředky do zón, kde je vždy potřebujete. Když nechcete, aby byly vidět, můžete je schovat do police, pod umyvadlo, do plastového boxu, případně do ozdobné plastové tašky, která se dá snadno uklidit.
Přitom je třeba dbát na bezpečnost, obzvlášť, pokud máte děti.

Pozor na plýtvání čisticím prostředkem

Množství nezávisí na kvalitě. Pokud se jedná o nekvalitní přípravek, nejspíš vám nepomůže ani celá flaška. Pořiďte si dobré přípravky, na které bude spolehnutí a budete s nimi moci lépe šetřit. Navíc, pokud by na místě zůstal zbytek čisticího prostředku a nebyl dobře omyt, bude mnohem více přitahovat špínu. Variantou jsou také přírodní čisticí přípravky.

Příliš drsný prostředek

Problém může představovat nejen množství, ale i jeho forma. Některé povrchy vyžadují jemnou péči a pokud na ně vezmete něco drsnějšího, povrch třeba také nenávratně zničíte. Popřemýšlejte o tom, jaký prostředek na který povrch používáte, někdy jsou úklidové prostředky zbytečně drsné, příkladem je chlorové bělidlo, což je spíše dezinfekce, než úklidový prostředek.

Stírání prachu má přednost

Správnou dobou, kdy utírat prach, není až na konci úklidu. Možná jste si mysleli opak, ale místnost by měla být čištěna shora dolů. Prach zůstane na podlaze, kde ho můžete vysát. Prachovka navíc musí být čistá, jinak prach pouze rozvíříte a nic moc neuklidíte.

Etikety mají význam

Na etiketách je spousta zajímavých informací, které vás upozorní, co je a co není vhodné. Většina čisticích prostředků potřebuje trochu času, než začne působit. Jen tak půjde snadno setřít nebo opláchnout. Čtěte etikety, abyste neztráceli čas.

Lednice není sběrna

Moderní je šetřit potravinami a spolu s jejich rostoucími cenami získává tento fakt na významu. Nejlepší je neplýtvat a zkonzumovat vše. Přesto se může stát, že něco zbude. Nemá smysl potravinu dávat do lednice, když víte, že ji stejně nikdo nebude konzumovat. Pokud se potraviny špatně skladují, mohou s množit bakterie a vyčistit lednici bude ještě komplikovanější. Skladujte potraviny tak, aby to mělo smysl.

I lednice a mrazák si zaslouží úklid

Stále úklid těchto spotřebičů odsouváte? Čas tím neušetříte a navíc se z nich může linout zápach. Z neodmrazené mrazničky mohou potraviny navíc zapáchat. Naplánujte si jejich úklid v pravidelných termínech.

Nádobí zůstává na lince nebo ve dřezu

Myčka je skvělým místem, kam se dá špinavé nádobí schovat. Kdo se má na něj dívat. Nejlepší je, když si každý zvykne, použité nádobí přesunout do myčky. Pokud ji nemáte, umyjte nádobí hned, jinak zaschne. A kdo to pak má odmývat, že?!

Mokré ručníky a sprchové závěsy v chumlu

Nešvar je i naházení mokrých ručníků na zem. Velmi špatně usychají a mají tendenci plesnivět. Podobně je to se sprchovými závěsy, které je třeba roztáhnout do větší plochy, aby lépe usychaly. Nezapomínejte dostatečně větrat. Budete mít méně práce a lepší vzduch v koupelně.

Nečekejte na větší množství nepořádku

Nepořádek je něco, co s železnou pravidelností stále přibývá. Jedinou cestou, jak z toho ven, je postupné uklízení. Nastavte si činnosti, jako třeba naplnění/vyprázdnění myčky, které budete provádět pravidelně. A do diáře si poznamenejte pravidelné úklidy určitých částí domu, až si vše zautomatizujete, nebude vám připadat práce tak hrozivá. Výzvu představuje také velký úklid.

Neodsouvejte nedodělanou práci

Když se do některého úkolu pustíte, nenechte se rušit. Kdybyste ho nedokončili, jen by byl úklid stále větší a větší. A to vypadá hrozivě. Odstraňujte problémy, jak to jen jde.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *